Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wzdęty brzuch a stosowanie kuracji z mielonym lnem i przyjmowanie antybiotyku

Mam 18 lat i jakiś czas temu podjęłam kurację z mielonym lnem ze względu na słaby stan włosów. W tym samym czasie przyjmowałam również antybiotyk na problemu z tądzikiem. Zauważyłam, że w tym okresie mój brzuch był bardzo wzdęty i twardy (3msc). Próbowałam ograniczyć jedzenie i się odchudzać, bo myślałam, że po prostu przytyłam, ale to nic nie dawało. Ze względu na skuteczność lnu chciałabym powrócić do tej kuracji, ale boje się, że mój brzuch znów będzie wzdęty. Czy to wina lnu czy antybiotyku?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Zatrucia grzybami - metody leczenia

W przypadku zatrucia grzybami może dojść do poważnego zniszczenia wątroby, a wtedy konieczne może być wykonanie dializy wątroby. Na czym polega taki zabieg? Wyjaśnia to toksykolog, dr Piotr Burda.

Dr Anna Brinken Dietetyk, Szczecin
71 poziom zaufania

Witam, równoczesne przyjmowanie antybiotyku z nasionami lnu mogło spowodować wzdęcia. Antybiotyk zabija wszystkie bakterie zarówno chorobotwórcze jak i pożyteczne. Te ostatnie potrzebne są nam do trawienia błonnika, którego w nasionach lnu jest bardzo dużo, zwłaszcza tego rozpuszczalnego. W trakcie przyjmowania antybiotyku oraz po zakończeniu kuracji powinna Pani zażywać synbiotyk. Jest to połączenie bakterii probiotycznych z oligocukrami, które są dla nich pożywką. Przy czym synbiotyk przyjmujemy np. w środku dnia jeśli antybiotyk jest zażywany rano i wieczorem. Gdy odbuduje się flora bakteryjna jelita grubego, można powrócić do lnu. Więcej na temat roli błonnika na https://zdrowadieta.szczecin.pl/zdrowe-zywienie/

Dietetyk z ponad 20-letnim doświadczeniem. Prowadzi Gabinet Dietetyczny SanusDiet.
0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
56 poziom zaufania

Dzień dobry.
Ogólnie siemię lniane stosuje się przeciw wzdęciom, ale znam przypadki, kiedy skutek takiej kuracji jest odwrotny. Przyczyny mogą być różne, ciężko określić jedną właściwą. Proszę spróbować lnu bez antybiotyku - to jedyna możliwość rozwiązania zagadki :) Proszę też sprawdzić, czy prawidłowo przyrządza Pani len.
Powodzenia!

0

Witam serdecznie,

Nasiona lnu mogły powodować wzdęcia ze względu na wysoką zawartość błonnika. Błonnik ogólnie rzecz biorąc poprawia perystaltykę jelit jednak efekt może być odwrotny jeżeli podczas kuracji zbyt mało pijemy. Powinna Pani dostarczać około 1,5-2l czystej wody w ciągu dnia. Należy tez upewnić się czy właściwie przyrządzała Pani napar z lnu. Można wypróbować działanie lnu bez antybiotyku. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią należy skonsultować sprawę z lekarzem

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:

joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy