Wzięłam o jedną tabletkę antykoncepcyjną za dużo - co teraz robić?

Witam! Mam taki mały problem. Otóż w zeszłym tygodniu przez roztargnienie przyjęłam dwie tabletki na raz (Y***) w drugim tygodniu. Dlaczego przez roztargnienie. Otóż chcąc zażyć tabletkę o stałej porze zauważyłam, że ta z dnia poprzedniego nie została przyjęta. Tak więc w chwili lekkiej paniki od razu przyjęłam dwie na raz. Później zauważyła, że przyjęłam normalnie tabletkę w innej części blistra. Co powinnam zrobić? Czy po 20 dniach przyjmowania powinnam zrobić normalnie 7 dni przerwy, czy też zacząć nowe opakowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyjęcie dwóch tabletek w ciągu jednego dnia jest jak najbardziej dopuszczalne i nie powinno wywołać żadnych efektów niepożądanych.
Czasem w powodu podwójnej dawki hormonów mogą pojawić się któreś z niżej wymienionych objawów: plamienia, bóle głowy, bóle brzucha, czy inne wymienione w ulotce.
Warto zapoznać się z ulotką, ponieważ postępowanie w przypadku przyjęcia dodatkowej tabletki może się nieco różnić w zależności od preparatu.
W przypadku braku blistra dodatkowego - należy przyjmować tabletki do końca o normalnej porze (czyli 19 dni), potem normalnie zrobić 7-dniową przerwę i po niej rozpocząć nowy blister.
Pozdrawiam serdecznie!