Z czego może wynikać spadek wagi i ból żołądka u 64-letniej kobiety?

Szanowni Państwo, zwracam się o pomoc w imieniu mojej mamy, która od ponad 10 lat chudnie. Obecnie przy wzroście około 158 waży 37 kg. Wynika to z tego. że bardzo często po jedzeniu boli ją żołądek. Dlatego stara się jeść częściej, ale w mniejszych porcjach. Mimo to dolegliwość nie ustępuje. Kilka lat temu miała zdiagnozowaną niedużą nadczynność tarczycy. Była też w szpitalu na obserwacji, ale nic wówczas nie wykryto w żołądku. Zastanawiam się czy to może mieć podłoże genetyczne, ponieważ sam mam częste wzdęcia (34 lata). Oboje zrobiliśmy sobie test nietolerancji pokarmowej, ale mama w niego nie wierzy i trudno jej się przestawić z gotowaniem dla pozostałych członków rodziny. Do tego dochodzi jeszcze nadciśnienie. Mama ma 64 lata. Gdyby się udało Państwu pomóc moja wdzięczność nie miałaby granic.

Lek. Paweł Szadkowski

W pierwszej kolejności proponuję udać się na wizytę do gastroenterologa. Taka utrata wagi jest niepokojąca. Należałoby wykluczyć choroby pasożytnicze i inne patologie jelit upośledzające wchłanianie. Trudno coś zaproponować nie wiedząc jakie badania zostały już wykonane. Warto wykonać badania w kierunku celiakii (przeciwciała przeciwendomyzjalne i przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA, stężenie całkowite IgA) oraz wykonać pełną morfologię krwi z rozmazem ręcznym. Dokładną diagnostykę powinien ukierunkować gastroenterolog po zapoznaniu się z pełną historią choroby pacjentki. Mogą państwo również wspomóc się preparatami do żywienia np. firmy Nutricia.

Masa ciała Pani mamy jest rzeczywiście niepokojąco niska i z całą pewnością sytuacja wymaga interwencji. Powinna się Pani udać z mamą do gastrologa w celu przeprowadzenia badań w kierunku dysfunkcji przewodu pokarmowego oraz do internisty wraz z wynikami podstawych badań (pełna morfologia, żelazo, hormony tarczycy, próby wątrobowe). W międzyczasie wprowadziłabym także do diety specjalne preparaty do żywienia osób w okresie choroby i rekonawalescecji (np. Nutramil) - pomogę one zahamować spadek masy ciała i dostarczą wszystkie niezbędne dla regeneracji składniki. Ich forma użytkowania jest dość prosta - są to lekkostrawne koktajle - dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie ich dodatkowo między posiłkami, które mama spożywa obecnie. Co do testów na nietolerancje pokarmowe to rzeczywiście ich wiarygodność w świetle dowodów medycznych jest wątpiliwa i pozytywne wyniki na wybrane produkty z całą pewnością nie uzasadniają tak dużego spadku masy ciała. Potrzebna jest Państwu pomoc dobrego specjalisty, który mając wyniki dotychczas wykonanych badań i całość historii medycznej mamy znajdzie przyczynę i pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Życzę dużo zdrowia!