Z czego może wynikać spadek wagi i ból żołądka u 64-letniej kobiety?

Szanowni Państwo, zwracam się o pomoc w imieniu mojej mamy, która od ponad 10 lat chudnie. Obecnie przy wzroście około 158 waży 37 kg. Wynika to z tego. że bardzo często po jedzeniu boli ją żołądek. Dlatego stara się jeść częściej, ale w mniejszych porcjach. Mimo to dolegliwość nie ustępuje. Kilka lat temu miała zdiagnozowaną niedużą nadczynność tarczycy. Była też w szpitalu na obserwacji, ale nic wówczas nie wykryto w żołądku. Zastanawiam się czy to może mieć podłoże genetyczne, ponieważ sam mam częste wzdęcia (34 lata). Oboje zrobiliśmy sobie test nietolerancji pokarmowej, ale mama w niego nie wierzy i trudno jej się przestawić z gotowaniem dla pozostałych członków rodziny. Do tego dochodzi jeszcze nadciśnienie. Mama ma 64 lata. Gdyby się udało Państwu pomóc moja wdzięczność nie miałaby granic.
KOBIETA, 64 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania

W pierwszej kolejności proponuję udać się na wizytę do gastroenterologa. Taka utrata wagi jest niepokojąca. Należałoby wykluczyć choroby pasożytnicze i inne patologie jelit upośledzające wchłanianie. Trudno coś zaproponować nie wiedząc jakie badania zostały już wykonane. Warto wykonać badania w kierunku celiakii (przeciwciała przeciwendomyzjalne i przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA, stężenie całkowite IgA) oraz wykonać pełną morfologię krwi z rozmazem ręcznym. Dokładną diagnostykę powinien ukierunkować gastroenterolog po zapoznaniu się z pełną historią choroby pacjentki. Mogą państwo również wspomóc się preparatami do żywienia np. firmy Nutricia.

0

Masa ciała Pani mamy jest rzeczywiście niepokojąco niska i z całą pewnością sytuacja wymaga interwencji. Powinna się Pani udać z mamą do gastrologa w celu przeprowadzenia badań w kierunku dysfunkcji przewodu pokarmowego oraz do internisty wraz z wynikami podstawych badań (pełna morfologia, żelazo, hormony tarczycy, próby wątrobowe). W międzyczasie wprowadziłabym także do diety specjalne preparaty do żywienia osób w okresie choroby i rekonawalescecji (np. Nutramil) - pomogę one zahamować spadek masy ciała i dostarczą wszystkie niezbędne dla regeneracji składniki. Ich forma użytkowania jest dość prosta - są to lekkostrawne koktajle - dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie ich dodatkowo między posiłkami, które mama spożywa obecnie. Co do testów na nietolerancje pokarmowe to rzeczywiście ich wiarygodność w świetle dowodów medycznych jest wątpiliwa i pozytywne wyniki na wybrane produkty z całą pewnością nie uzasadniają tak dużego spadku masy ciała. Potrzebna jest Państwu pomoc dobrego specjalisty, który mając wyniki dotychczas wykonanych badań i całość historii medycznej mamy znajdzie przyczynę i pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Życzę dużo zdrowia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty