Z czego się wzięło takie plamienie?

Witam. Mam 35 lat, niedoczynność tarczycy i hashimoto. Tsh trochę ponad normę. Nie biorę hormonów od dłuższego czasu. Miesiączkuję regularnie, miesiączki są krótkie około 2 dni, potem zazwyczaj przez kolejne 2 dni brązowe plamienia. Nie stosuję antykoncepcji hormonalnej. W dniu owulacji kochałam się z moim partnerem z zabezpieczeniem (prezerwatywa), skończył we mnie, kilkanaście minut po zaczęliśmy znowu kochać się oczywiście zmienił prezerwatywę na nową jednak poniosło nas tak bardzo że nie poszedł do łazienki umyć się i nie umył też rąk. Zapewnial, że zrobił to ostrożnie. To było w niedzielę, potem kochaliśmy się we wtorek i środę. Dziś jest piątek i zauważyłam plamienia koloru brunatnego w stronę czerwonego. Dodam że podczas stosunku w niektórych pozycjach odczuwam ból podbrzusza i jakby umiejscowiony tam gdzie jajniki. Jakie mogą być przyczyny tego plamienia? Nie planujemy ciąży i martwimy się czy to może być objawem ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednym z objawów wczesnej ciąży jest plamienie implantacyjne, które zazwyczaj pojawia się po około 6-12 dniach od zapłodnienia. Nie jest ono obfite i od miesiączki wyróżnia je to, że nie powoduje dolegliwości bólowych typowych dla menstruacji. Trwa krótko – od kilku godzin do maksymalnie trzech dni. Więcej na ten temat pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne.

Nie jest to jednak jedyna opcja z powodu której pojawia się plamienie po stosunku. Brązowa wydzielina może sygnalizować również infekcję intymną lub nieprawidłowości, takie jak polipy szyjki macicy, endometriozę lub nadżerkę szyjki macicy. Temat ten został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny.

Ciężko stwierdzić, co było przyczyną plamienia u Pani. Po 14 dniach od zbliżenia może Pani wykonać test ciążowy, który wyjaśni kwestię ewentualnej ciąży. Zachęcamy również do wizyty u ginekologa, aby wykluczyć inne wymienione wyżej przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.