Czy to normalne, że miesiączka pojawiła się wcześniej?

Dzień dobry, wraz z mężem staramy się o dziecko, od zawsze moje miesiączki są regularne co 28 dni, ok. 2 dni po owulacji i tydzień po stosunku zauważyłam wieczorem delikatne brązowe plamienie, następnego dnia silny ból podbrzusza i bardziej obfite krwawienie, czy to normalne że miesiączka pojawiła się wcześniej (10 dni przed spodziewana)? Czy to może być jakiś problem i powinnam wykonać specjalistyczne badania ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro starają się Państwo o dziecko, to istnieje możliwość, że opisane przez Panią plamienie było krwawieniem implantacyjnym. Objaw ten pojawia się zazwyczaj od sześciu do dwunastu dni od zapłodnienia i jest oznaką zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy.

Istotną różnicą między miesiączką a plamieniem implantacyjnym jest czas trwania oraz charakter wydzieliny. Krwawienie implantacyjne nie trwa tyle co miesiączka i jest mało obfite. Ponadto nie pojawiają się w nim również skrzepy krwi. Może powodować dolegliwości bólowe, jednak nie tak silne jak przy okresie.

Plamienie występujące w środku cyklu nie musi być jednak plamieniem implantacyjnym. Brązowa wydzielina z pochwy może również pojawiać się na skutek zaburzeń hormonalnych, dlatego najlepiej byłoby udać się do ginekologa oraz przebadać się.

Temat ten został poruszony w jednym z naszych artykułów. Znajdzie w nim Pani wiele interesujących informacji: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.