Z czego wynikają nudności?

Witam, jestem 20-letnią kobietą. Od roku leczę się na depresję, rozpoznaną jako przewlekłe zaburzenia adaptacyjne z wyraźnymi cechami osobowości bierno-zależnej. Przyjmowałam początkowo lek z grupy SSRI, ponieważ pojawiły się bóle jelit nie mogłam go brać, aktualnie jestem (od roku) na leku z grupy SNRI - 1 tabl na dobę. Od około 14 dni odczuwam nudności, zdarzają się wymioty, ból oczu, głowy, poczucie ogromnego osłabienia. Czy może to być kwestia zbyt długiego przyjmowania leków? Nie mogę się dostać do lekarza, dlatego próbuję zasięgnąć jakiejkolwiek opinii tutaj. Przez moje złe samopoczucie ciągle jestem zmęczona, nie jestem w stanie wydajnie pracować, a w zasadzie normalnie funkcjonować, nie mogę jeść, ponieważ cokolwiek zjem jest mi niedobrze. Wspomagam się jakimiś probiotykami, pije rumianek i ciućkam Lokomotiv. Nigdy wcześniej nie miałam takiego epizodu, proszę o jakąś wskazówkę co to może być, bo czuję się jak balon, z którego uchodzi powietrze. Pozdrawiam i dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Nudności, wymioty, zaburzenia widzenia należą do częstych objawów ubocznych związanych z przyjmowaniem wielu leków przeciwdepresyjnych. Najczęściej występują one na początku terapii.
Jeśli zażywa Pani ten lek od ok. roku, należałoby rozważyć  takie przyczyny, jak np. zapalenie błony śluzowej żołądka, uszkodzenie wątroby oraz hyponatremię. Tego typu objawy niepożądane mogą pojawić się w trakcie leczenia antydepresantami.
Osłabienie może być związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego, dlatego wskazane byłoby regularne mierzenie ciśnienia (np. 2 x dziennie). Proponuję, aby zgłosiła się Pani również do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania laboratoryjne (np. próby wątrobowe, elektrolity).

Z pozdrowieniami