Z czym powiązać tego typu wysypkę na ciele?

Od kilku dni dokucza mi wysypka i świąd na ciele. Zaczęło się od pleców i brzucha później przęsło na uda i przedramiona a teraz prawie całe ciało jest w niewielkich kostkach które znikają i po chwili wracają. Żadne inne objawy mi nie dokuczają.
KOBIETA, 23 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia tych zmian nie można jednoznacznie stwierdzić, co może być powodem opisanej przez Panią wysypki. W tej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować się najpierw z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą, który w razie potrzeby skieruje Panią do właściwego specjalisty m.in. dermatologa czy alergologa.

Wysypka może pojawić się pod wpływem wielu czynników. Czasami jej źródłem jest uczulenie na jakiś produkt spożywczy, np. owoce. W takiej sytuacji należałoby wykluczyć go ze swojej diety na jakiś czas i sprawdzić, czy sytuacja ulegnie poprawie. Pojawienie się takich zmian skórnych może sygnalizować także alergie o innym podłożu. Zdarza się, że ich przyczyną jest stosowanie różnych kosmetyków. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie sięgnęła Pani po jakiś nowy balsam, krem itp., który mógłby spowodować taki objaw.

Pojawienie się wysypki może latem wskazywać również na fotodermatozę, czyli nadwrażliwość na światło słoneczne. Nierzadko towarzyszy także innym chorobom, które wymagają konsultacji lekarskiej i bardziej szczegółowej diagnostyki. Jak Pani widzi, możliwości jest dużo, dlatego tym bardziej nie należy odkładać wizyty u lekarza w czasie.

Więcej informacji na temat możliwych przyczyn wysypki można znaleźć w jednym z naszych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-objawy-przyczyny-leczenie

Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypka-na-dekolcie-brzuchu-i-plecach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzaca-wysypka-na-calym-ciele

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.