Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

w przypadku oparzenia chemicznego należy w pierwszej kolejności obmyć skórę chłodną wodą, tak by usunąć pozostałości chemikaliów. Warto polewać ranę nawet przez kilkanaście minut. Jeżeli powstaną pęcherze, nie należy ich przekłuwać ani bandażować oparzeń. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-2-stopnia-przyczyny-i-objawy-leczenie-zapobieganie-chemiczne.

W przypadku rozległych oparzeń nie należy zwlekać z wizytą u lekarza – jeżeli pojawią się niepokojące dolegliwości w postaci surowiczych wycieków czy gorączki, dreszczy lub kołatania serca, trzeba zgłosić się na SOR. W innych sytuacjach warto skonsultować się z internistą, który po obejrzeniu ranu zaordynuje odpowiednie leczenie bądź skieruje do specjalisty – chirurga. Proszę zapoznać się z odpowiedzią eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oparzenie-chemiczne-a-wizyta-u-lekarza.

Więcej o oparzeniach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-2-stopnia-przyczyny-i-objawy-leczenie-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty