Jak postępować z raną otwartą po oparzeniu?

Witam wczoraj Poparzyłam dwa palce dłoni gorąca parą otwierając naczynie zaroodporne. Dziś na jednym palcu utworzył się bąbel wielkości 1 cm / 1 cm. Po powrocie z dwugodzinnego spaceru zauważyłam że bąbel pękł i jest otwarta rana. Odkazilam palec octaniseptem . Jak dalej postępować z rana? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku oparzeń należy pamiętać o zabezpieczeniu rany przed czynnikami zewnętrznymi – w tym celu dobrze sprawdzą się opatrunki hydrożelowe. Należy także unikać częstego mycia i moczenia dłoni, bo to będzie spowalniać proces gojenia.

O opatrunkach hydrożelowych przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-jak-sobie-z-nimi-radzic-zeby-nie-przeszkodzily-w-dalszej-aktywnosci.

Proszę pamiętać, by nie zaklejać oparzeń plastrem, który będzie utrudniał dopływ powietrza. Może Pani również smarować ranę maściami dostępnymi w aptece bez recepty, dedykowanymi właśnie ranom po oparzeniach. Pomocny jest także miód, arnika oraz napary ziołowe (rumianek, czarny bez), które można wykorzystać do przecierania skóry wacikiem kilka razy na dzień.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sprawic-by-rany-sybciej-sie-goily.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.