Zabezpieczenie przed odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych

Używam tabletek antykoncepcyjnych od około dwóch lat, ostatnie opakowanie zużyłam całe regularnie i bez żadnych opóźnień czy zapomnień (może jedno opóźnienie dwugodzinne). Po tym opakowaniu chciałam całkowicie odstawić tabletki, ponieważ nie będę się z partnerem długo widzieć i nie widzę sensu brania tak o, żeby brać. Stosunek odbył się przy tabletkach z początku opakowania (przyjmuję Qlairę) może 10 tabletka. Nie dostałam okresu (powinnam go dostać przy drugiej czerwonej tabletce), teraz minęło już 3 dni od przyjęcia ostatniej tabletki, okresu nadal nie ma. Test ciążowy natomiast wyszedł negatywnie (zrobiłam go z popołudniowego moczu). Bardzo proszę o radę, co to może oznaczać. Nigdy wcześniej taka sytuacja mi się nie zdarzyła.

Witam serdecznie! Przyjmuje się, że testy ciążowe w pierwszych tygodniach podejrzewanej ciąży należy wykonywać z porannej porcji moczu. W pierwszych dniach po ewentualnym zapłodnieniu stężenie hormonu może być na tyle niskie, że będzie niewykrywalny dla testu, który z kolei może dać wynik fałszywie ujemny. Z tego też względu zachęcałabym Panią do powtórnego wykonania testu, tym razem z porannej porcji moczu. Jeżeli tabletki były przyjmowane regularnie, to ryzyko ciąży jest znikome. Producent podaje, iż w czasie badań klinicznych aż u 15% pacjentek nie występowały krwawienia przy 26 tabletce. W obecnej sytuacji, jeżeli chce Pani odstawić preparat, proszę obserwować się w kolejnym miesiącu. Jeżeli krwawienie nie wystąpi za kolejne 4-6 tygodni, wskazana będzie wizyta u ginekologa. Pozdrawiam