Zabieg intubacji i operacja przepukliny pępkowej

Witam Pana Doktora!

Mam 43 lata, wzrost 168 cm, waga 78 kg. Mam nadwagę, troszkę tłuszczyku na brzuszku. Ostatnio byłem przeziębiony, bardzo kasłałem kilka dni - na początku stycznia tego roku. Później, kilka dni po strasznym kaszlu okazało się, że mam przepuklinę pępkową wolną, nieuwięźniętą, wielkości opuszki kciuka (średnica mojej przepukliny wynosi około 15 milimetrów - 1,5 cm), a nad pępkiem, w nadbrzuszu odczuwam niezbyt przyjemne napięcie powłok brzusznych – jakby parcie, zmniejszające się przy wciągnięciu brzucha.

Mam następujące obawy przed operacją:

  1. Mam przewlekły suchy nieżyt śluzówki gardła – często kaszlę i chrząkam. Czy to nie przeszkadza przy intubacji? Czy po intubacji, po operacji będzie silne podrażnienie gardła i silny kaszel? Obawiam się, że przy kaszlu rozejdzie się szew pooperacyjny.
  2. Poza tym obawiam się wznowy przepukliny i rozejścia się szwu pooperacyjnego, ponieważ mam dość silne napięcie powłok brzusznych nad pępkiem w pozycji stojącej (w pozycji leżącej brzuch jest miękki). Prawdopodobnie trzewia uciskają powłoki brzuszne w tym miejscu. W tej sytuacji wiem, że mogę prosić o operację metodą z siatką - metodą beznapięciową.
  3. Jednak również obawiam się operacyjnej metody siatkowej, ponieważ wiem, że siatka lubi zropieć (przecież to ciało obce!, choć wykonane z materiału obojętnego dla organizmu), a ja mam bardzo reaktywny układ immunologiczny – wszelkie infekcje zachodzą u mnie bardzo burzliwie z wysoką gorączką 38 ºC, zatem sądzę, że prawdopodobnie u mnie siatka zostanie odrzucona. Czy u mnie może tak być? Czy dobrze rozumiem istotę problemu?

Proszę o pilną poradę dla mnie w tej sytuacji. Piotr

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

postaram się wyjaśnić istotę problemu o który Pan pyta. Intubacja jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu przez usta, gardło rurki do tchawicy w celu zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza podczas operacji. Mankiet znajdujący się na końcu rurki intubacyjnej uszczelnia się powietrzem. Powoduje to, że tle dostarczany do płuc nie ucieka i swobodnie można kontrolować proces oddychania. Oczywiście w miejscy uciśnięcia często powstaje przemijający odczyn, powodujący charakterystyczne drapanie w gardle. Mówiąc z własnego doświadczenia jako pacjent pamiętam, iż po operacji czułem ból gardła jak przy infekcji wirusowej czy bakteryjne. Znika to po 1-2 dniach, nie jest to bardzo uciążliwe. Odnosząc się już do samego zabiegu chciałbym poinformować, iż użycie siatki czyli operacja metodą beznapięciową jest obecnie standardem i często wykonuje się właśnie taki zabieg. Wiąże się on z mniejszymi napięciami powłok łączonych ze sobą podczas zabiegu. W zwykłej procedurze naprawy przepukliny do zasłonięcia wrót przepukliny używa się okolicznych tkanek poprzez ich uprzednie naciągnięcie i późniejsze zszycie. W przypadku siatki nie jest to konieczne. Proces odrzucenia dotyczy narządów i tkanek przeszczepianych. Organizm wytwarza tzw. reakcje przeciw wszczepionemu narządowi i następuje jego niszczenie. W przypadku zastosowania elementów sztucznych oczywiście może mieć miejsce stan zapalny jednak nie ma szans na odrzucenie. Po operacji bardzo ważne jest zachowanie zgodne z zaleceniami chirurga. Chodzi mi o odpowiedni czas spędzony w łóżku bez zbędnych ruchów a w późniejszym czasie już w domu o oszczędny tryb życia, szczególnie wolny od dźwigania i nadmiernego napinania się. Proszę także zgłosić lekarzowi swoje spostrzeżenia dotyczące nadmiernego napięcia powłok brzusznych. Lekarz może przepisać odpowiednie leki zmniejszające napięcie mięśni przez co powodujące ich relaksację. Podobna sytuacja tyczy się silnego kaszlu i związanego z tym wzrostu ciśnienia, które rzeczywiście nie jest wskazane szczególnie w pierwszych dobach po zabiegu. Może być konieczne zastosowanie leków przeciwkaszlowych hamujących odruch lub też zmniejszających wrażliwość błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Proszę pamiętać, iż operacja w przypadku przepuklin jest konieczna i poprawia komfort życia związany z niedogodnościami występującymi przy przepuklinie.