Zabieg przepukliny pachwinowej a gojenie się szwów

Jestem trzy tygodnie po zabiegu przepukliny pachwinowej z prawej strony metodom Desardy a mam już 49 lat Pod szwem który goi się, powstał twarde zgrubienie a prawa strona podbrzusza jest powiększona i boli bardziej niż rana.Czy to jest normalne.

Operacja przepukliny pachwinowej sposobem Desardy należy do operacji nisko napięciowych i jest również skuteczna jak wykonana sposobem Lichtenstein'a. Polega na wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego paskiem rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha. Twarde zgrubienie pod szwem skórnym jest wynikiem wielowarstwowego zeszycia powłok skórnych, czasami może dojść do obrzęku tkanki podskórnej w tej okolicy. Dolegliwości powinny ustąpić do 2-3miesięcy od operacji

Z wyrazami szacunku
dr n.med. Marek Rodzeń
specjalista chirurg

Radzę w tej sprawie pilnie skonsultować się z chirurgiem bezpośrednio. Takie objawy mogą świadczyć o nacieku zapalnym, być może wytworzonym krwiaku lub zbiorniku płynowym w ranie. Musi ranę zbadać bezpośrednio chirurg i odpowiednio zainterweniować.