Zaburzenia nerwicowe, schizotypowe i depresja a chęć poprawy komunikacji z ludźmi

Jak poprawić swoją komunikację ?gdy jestem w towarzystwie to zazwyczaj myślę bo jestem cichą wodą i introwertykiem, nie wiem o czym rozmawiać z ludźmi, kiedyś na studiach wyglądało to lepiej i w poprzednich latach,ale mam zaburzenia nerwicowe,schizotypowe i depresję co prawda nie stwierdzoną,ale widzę jak się zachowuję czytałem w internecie i to się sprawdza, nic mnie nie cieszy,cierpię, psycholodzy obydwaj mi nie pomogli, w dodatku nie radzę sobie bez kobiety której nigdy nie miałem,mam 24L

Może warto spróbować terapii grupowej? Praca nie tylko z terapeutami, ale cała społecznością terapeutyczną mogłaby przyspieszyć proces zmiany i leczenia. Zachęcam do poszukiwania pomocy!

W sytuacji, o której Pan pisze, być może pomocna będzie grupa wsparcia. Ta forma pomocy zapewnia kontakt z innymi ludźmi i w związku z tym daje możliwość ćwiczenia w bezpiecznych warunkach pod okiem specjalisty zachowań społecznych, czyli tego jak wchodzić w relacje z innymi ludźmi, jak je podtrzymywać, daje też możliwość by dowiedzieć się, jak jest się potrzeganym przez innych. Niezależnie od udziału w takich zajęciach, chciałabym też Pana zachęcić do poszukania psychologa/psychoterapeuty, z którym będzie się Pan czuł dobrze oraz do skorzystania z pomocy psychiatry (w kwestii diagnozy i ewentualnej farmakoterapii). Na koniec chciałabym dodać, że pomoc psychologiczna opiera się w dużym stopniu na relacji, jaka zawiązuje się pomiędzy psychologiem a pacjentem i ważne jest tu "osobowościowe dopasowanie". Dlatego warto czasem podjąć kilka prób, by znaleźć osobę, z którą czujemy się dobrze.