Depresja i organiczne zaburzenia zachowania

Moja 17 letnia córka ma depresje i organiczne zaburzenia zachowania. Jest na lekach: Depakine i Rispolept. Jeździłyśmy do znakomitej psychoterapeutki, która ma bardzo dobre opinie, ale córka nie chce brać udziału w terapii. Twierdzi, że nie ma problemu. A ja widzę, że zamyka się w sobie coraz bardziej. Nie wychodzi z domu, nie spotyka się z koleżankami. Zawala szkołę i praktyki. Pracodawca grozi, że ją zwolni.Tłumaczenia nic nie dają. Na siłę wożenie na terapię też nic nie daje. Jak jej pomóc.

Żeby ktoś się zmienił musi sam tego chcieć, mieć motywację. A do tego często trzeba, by doświadczył konsekwencji, wziął odpowiedzialność za to, co dzieje się w jego życiu. Nie wiem, jak poważny jest na ten moment stan córki i czy jest obecnie na tyle świadoma i krytyczna, by w ten sposób patrzeć na siebie. Jeśli nie- może warto nadal działać tak, jak Pani działała- w którymś momencie stan się poprawi i wówczas bycie w terapii przyniesie owoce.Czasem ustabilizowanie działania leków i nawiązanie relacji terapeutycznej trwa dość długo, warto zatem wykazać się cierpliwością.

Witam. Czasami psychoterapeuta może mieć opinie dobrej, i zapewne taka jest, jednak dobór osobowościowy nie jest właściwy. Warto poszukać kogoś, kogo polubi Pani córka. Psycholog to człowiek, w towarzystwie jednego dobrze się czujemy, innego nie za bardzo. Są tez portale społecznościowe, gdzie można wypowiedzieć swój ból, podzielić sie problemami i zaczerpnąć opinii psychologicznej, niektórzy udzielają porad prze Skypa.