Objawy depresji u syna

Jak pomóc synowi ( 20 lat) w stanie całkowitego zniechęcenia do wszystkiego, braku ochoty do robienia czegokolwiec. Odbywa roczna praktykę studencka w innym mieście niż wcześniej studiowal. My mamy z nim kontakt tylko przez skypa. Zaniechal uprawiania sportu, nikogo nie zna i nikoga nie chce poznac, stracił jakakolwiek motywację. Po przyjsciu z pracy zamyka sie i nigdzie nie wychodzi, narzeka i śpi. Nie ma tam nikogo. To trwa już ponad 4 miesiace. Jesteśmy zrozpaczeni. Czy to depresja? M.R.

Dzień dobry,

Zawsze diagnozowanie objawów może mieć miejsce wyłącznie w kontakcie osobistym ze specjalistą. Jeżeli odbywa praktykę w Polsce, to proszę namówić syna na konsultację z lekarzem psychiatrą i/lub psychoterapeutą.

Po pierwsze szczera rozmowa z synem - co Państwa martwi w jego zachowaniu i czy jego to też martwi. Jeśli tak, jeśli chciałby poczuć się lepiej a rozmowy z bliskimi nie pozwalają określić co jest przyczyną smutku oraz jak go zmniejszyć, wówczas można udać się do poradni zdrowia psychicznego na rozmowę z psychologiem, który w tym pomoże. Jeśli syn obawia się takiej wizyty, wówczas warto podsunąć mu informacje, czego może się na niej spodziewać, jeśli nie ma doświadczenia z psychologami. Często to pomaga zmniejszyć obawy :)

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org