Zacienienie na zdjęciu RTG po zapaleniu płuc

Witam! dwa tygodnie temu zachorowałam na zapalenie płuc lekarz stwierdził na podstawie crp 120 i leukocytów 27 tys. zdjęcie słabo zrobione i nie pokazywało zapalenia. Miałam silny kaszel i byłam strasznie słaba. Odbyłam terapie antybiotykiem przez 7 dni i zrobiłam badania kontrolne morfologia ob i crp idealne ale na zdjęciu rtg: zacienienie sr.7 mm w rzucie I żebra po stronie lewej wyspa kostna? zmiana płuca?wsk. porównanie i dalsza diagnostyka. Czy to może być rak? mam 39 lat nigdy nie paliłam

Witam,
Tak jak napisano w opisie badania: Wskazane porównanie i dalsza diagnostyka. Wpierw należy skontrolować rozwój zmiany kolejnym zdjęciem RTG. Jeśli zmiana będzie się powiększać konieczna będzie dalsza diagnostyka. Na razie nie ma powodów do niepokoju, jedynie kontrola.

Witam!
Okres po zapaleniu płuc nie jest najlepszym czasem na diagnostykę cieni w RTG - głównie dlatego, że zmiany zapalne mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni, budząc niepokój zarówno lekarza, jak i pacjenta. Żeby zweryfikować takie zmiany zwykle wykonuje się ponowne zdjęcie w odstępie czasowym, zaleconym przez lekarza kierującego lub radiologa. Czasem radiolog na podstawie wyglądu zmiany wydaje zalecenia dla lekarza, kiedy należy poszerzyć diagnostykę. Niestety brak jest informacji, jakiego charakteru jest zmiana - myślę że należy pokazać zdjęcie lekarzowi, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Z tą ilością danych nie da się wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat zaobserwowanej zmiany.