Zaczerwienienie na skórze u dziecka

Witam serdecznie!

Mam 3-letniego synka. Dzisiaj jest czwarty dzień jak zauważyłem u niego powiększające się zaczerwienienie, troszeczkę powyżej sutka i delikatny, troszkę bolesny podczas dotyku obrzęk, jakby wyczuwalny guzek. Ma wklęsły sutek, ale to może jest spowodowane tą opuchlizną. Dzisiaj byłem z nim u lekarza i powiedział, że dziecko możliwe, że ma jakieś problemy ze skórą i stąd takie objawy. Przepisał maść - hydrocortisyl skin ointment - nie wiem czy jest taka maść dostępna w Polsce. Ja mieszkam w Irlandii, więc może ta nazwa nic nie powie. Czy powinienem zrobić mu jakieś szczegółowe badania, czy mogą to być objawy czegoś poważniejszego? Co mam robić?

Witam serdecznie!

Niestety bez możliwości zobaczenia zmiany trudno wnioskować konkretnie czym może być ona spowodowana. U dzieci tego typu zaczerwienienie najczęściej spowodowane jest np. ukąszeniem owada lub reakcją alergiczną. Stąd zapewne decyzja lekarza o zastosowaniu maści z hydrokortyzonem - jest to lek, który zastosowany miejscowo zmniejsza odczyn zapalny. Proponuję zastosować się do zalecenia lekarza, smarować zaczerwienienie i obserwować dziecko. Warto także zastanowić się czy w ostatnim czasie istniała możliwość ukąszenia przez owada (np. dziecko przebywało na dworze, szczególnie bez koszulki) lub czy zastosowany został np. nowy krem albo proszek do prania (ewentualne uczulenie). Jeżeli zmiana nie zmniejszy się po tygodniu od smarowania maścią - proponuję poprosić o skierowanie dziecka do dermatologa.

Pozdrawiam