Zamykanie otworu owalnego po przebytym niedokrwiennym udarze mózgu

Jest duzo sprzecznych opinii na temat zamykania przetrwalego otworu owalnego po przebytym niedokrwiennym udarze mozgu. Mam na mysli przypadek u ktorego nie stwoerdzono przyczyny udaru.A wykryto tylko otowr owalny. Czy prawda jest, ze zabieg zamkniecia otworu moze spowodowac migotanie przedsionkow, a tym samym przyczynic sie do kolejnych udarow? Jak skuteczne jest leczenie aspryna, w moim przypadku rowniez lipitor, przy pozostawieniu droznego otworu owalnego. Co z mozliwoscia ciazy po udarze?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Na podstawie zamieszczonego opisu nie można jednoznacznie i kompetentnie odpowiedzieć na postawione pytania. Wszelkie wątpliwości proszę wyjaśnić z lekarzem prowadzącym.