Zanik miesiączki u 26-latki a podłoże hormonalne

Witam, mam 26 lat i po raz trzeci wystąpił u mnie zanik miesiączki. Odkąd dostałam pierwszy okres, czyli gdzieś mając 16 lat miałam zawsze regularne miesiączki, obfite, trwające 6-7 dni. Od jakiś 2 lat wystąpił u mnie problem. Byłam już u dwóch lekarzy, przepisali mi dokładnie ten sam lek na wywołanie miesiączki. Miesiączka po wywołaniu się pojawiła, ale już w kolejnych miesiącach nie. Robiłam test hormonalny i wyszedł prawidłowo, pani ginekolog robiła mi USG i też było wszystko OK. To w takim razie co może być ze mną nie tak? Nadmienię może, że jakiś rok temu rzuciłam palenie i troszkę mi się przytyło, ale czy to może być powodem? Co mam robić? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie! Nawet u dojrzałych, miesiączkujących regularnie kobiet może się zdarzyć, że menstruacja przestaje występować. Kiedy miesiączka nie pojawia się przez 3 miesiące mówimy o jej wtórnym zaniku. W takim przypadku przede wszystkim musimy wyeliminować możliwość ciąży. Do innych przyczyn takiego stanu rzeczy należy duży wysiłek fizyczny, intensywne ćwiczenia, stres, problemy z tarczycą. Przy nadczynności i niedoczynności tarczycy może dojść do wstrzymania miesiączki ze względu na to, że hormony przez nią produkowane są jako jedne z wielu odpowiedzialne za występowanie menstruacji. Warto więc sprawdzić funkcję tarczycy poprzez ocenę poziomu hormonów: TSH, fT3, fT4. Często miesiączka zanika też z przyczyn hormonalnych. Szkoda, że nie napisała Pani jakie konkretnie hormony były oznaczone. Aby wyeliminować hormonalne podłoże braku miesiączki należy oznaczyć stężenie FSH, LH, prolaktyny, kortyzolu, testosteronu, DHEAS. Dieta, gwałtowna utrata lub przybranie na wadze również może spowodować zatrzymanie okresu. Podczas stosowania restrykcyjnych diet, gwałtownego chudnięcia dochodzi do zablokowania produkcji estrogenów, do której to niezbędny jest tłuszcz. Jeżeli nie dostarczymy go organizmowi, nie powstanie hormon i miesiączka zaniknie. Podobnie dzieje się, gdy zbyt dużo i w krótkim czasie przybierzemy na wadze - może to zachwiać równowagę hormonalną organizmu. Poza tym warto wykonać morfologię i ogólne badania krwi zlecone przez lekarza rodzinnego.