Zanik porannych wzwodów i spadek libido

Dzień dobry! Mam następujący problem. Jestem 24-latkiem. 2 lata temu zaczęły się u mnie zaburzenia erekcji. Zbiegło się to w czasie z silnym stresem i problemami na uczelni. Praktycznie z dnia na dzień przestałem mieć poranne erekcje. Sądziłem, że jak uporam się z problemami to wszystko wróci do normy. Niestety nie do końca tak było. W tej chwili jest trochę lepiej - podczas masturbacji osiągam pełną erekcję i normalny wytrysk, ale porannego wzwodu wciąż brak. Dodam, że czasami kiedy obudzę się w nocy mam erekcję, ale zazwyczaj niepełną. Przed dwoma laty każdego poranka miałem silny wzwód i ogromną ochotę na seks. Nawet krótka drzemka powodowała u mnie takie reakcje. Teraz tego nie ma. Zainteresowanie seksem u mnie spadło - boję się, że podświadomie zacznę unikać sytuacji intymnych ze strachu przed nie sprawdzeniem się. Od 2 lat nie uprawiałem seksu, więc nie wiem nawet jak bym sobie poradził w tego typu sytuacji. Dodam, że pół roku temu rzuciłem palenie, nie nadużywam alkoholu, regularnie ćwiczę. Zbadałem sobie poziom testosteronu i wszystko jest w normie. Staram się ograniczyć teraz masturbację, ponieważ przypuszczam, że trochę jej nadużywałem w życiu. Co powinienem zrobić, żeby poranne erekcje wróciły? Powinienem się skonsultować z urologiem?

Witam! Istotnie, przyczyną zaburzeń występowania porannych wzwodów może być nadmierne obciążenie układu nerwowego, w tym w szczególności - stres. Z reguły po jego ustąpieniu, powinny powrócić pełne funkcje seksualne. Ponadto wpływ na obniżenie jakości erekcji może mieć nałogowa masturbacja, nadmierny wysiłek fizyczny, a także nieprawidłowa dieta oraz nałogowe przyjmowanie używek. Wykluczenie tych czynników lub znaczne ograniczenie ich oddziaływania najczęściej skutkuje samoistnym ustąpieniem tego objawu. Jeżeli jednak, w miarę wskazanego postępowania, poranny wzwód nie będzie występował lub pojawiać się będzie sporadycznie, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą urologiem. Pozdrawiam