Zaparcia, wysoki poziom glukozy i niskie ciśnienie u nastolatki

Witam! Jestem nastolatką i mam ogromne zaparcia. Wypróżniam się 1 lub 2 razy w tygodniu. Ważę 51 kg. Mój wzrost to 160 cm. Mam dużą "oponkę na brzuchu" i nie umiem się jej pozbyć. Mam także bardzo wysoki poziom glukozy (100 na 105), ponieważ bardzo lubię słodycze. Nie wiem czy to mam jakiś związek z zaparciami, ale mam bardzo niskie ciśnienie i często boli mnie głowa. Codziennie wstaję ok. 4 w nocy i idę się załatwić (sama się budzę nie wiem dlaczego). Jak sobie z tym wszystkim poradzić?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
1. Twoje BMI jest jak najbardziej prawidłowe - nie powinnaś mieć zatem powodów do niepokoju. Kształt brzucha możesz wymodelować poprzez właściwe ćwiczenia. Przykłady znajdziesz na przykład na stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia.
2. Podane wartości glikemii rzeczywiście są nieprawidłowe - powinnaś wykonać test obciążenia glukozą i skonsultować się ze specjalistą diabetologiem.
3. Niskie ciśnienie krwi nie ma związku z zaparciami. Niskie wartości ciśnienia są natomiast dość często spotykane u nastolatek i nie jest to patologia.
4. Częste bóle głowy wymagają wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, a być może także konsultacji neurologicznej.
5. Zaparcia wymagają przede wszystkim zmiany sposobu odżywiania i zastosowania diety bogatoresztkowej.
6. Nykturia wymaga wykonania badań kontrolnych i może być wynikiem podwyższonego poziomu cukru.