Zapomniałam o 6 pierwszych tabletkach z blistra

Biorę tabletki od 10 lat. Teraz miałam nerwowy okres. Przez stres i egzaminy zapomniałam o tabletkach. Zapomniałam wziąć tabletek antykoncepcyjnych przez 6 dni, po 7-dniowej przerwie, czyli miałam przerwę 7 dni, powinnam wziąć w poniedziałek, a wzięłam w sobotę. W czasie tego tygonia współżyłam raz... no i teraz jest strach... co z tego wyniknie? Mam nadzieję, że nic...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli nie zażywała Pani pigułek przez 6 dni w ciągu pierwszego tygodnia cyklu, to do końca tego cyklu, podczas kolejnej 7-dniowej przerwy (można ją pominąć) i przez 7 pierwszych dni nowego opakowania nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję i istnieje konieczność dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatywa). Ponadto istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi nie tylko podczas tych sześciu "zapomnianych" dni, ale także w trakcie 7-dniowej przerwy je poprzedzającej. Proszę wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie i powtórzyć go jeszcze po tygodniu. W razie pozytywnego wyniku, należy natychmiast odstawić antykoncepcję hormonalną (jest szkodliwa dla płodu). Tak naprawdę najlepiej chyba byłoby, gdyby odstawiła Pani antykoncepcję hormonalną do czasu wykluczenia ciąży, gdyż jej ryzyko jest realne w Pani przypadku. Proszę skonsultować to ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam!