Zapomniałam o czterech tabletkach antykoncepcyjnych - jakie jest ryzyko ciąży?

Dzień dobry, mam pytanie. Stosuję tabletki Madinette od 17 miesięcy. W tym cyklu brania tabletek zapomniałam wziąć 4 tabletki. Tabletki biorę z reguły w godzinach 20-22:30. Dokładnie wygląda to w ten sposób: 24 lutego zaczęłam opakowanie, to była niedziela (1 tabletka); 25 lutego poniedziałek (2 tabletka); 26 lutego wtorek (3 tabletka); 27 lutego środa (4 tabletka - zapomniana - nie wzięłam) stosunek przerywany; 28 luty rano 9 max. 9:15 wzięłam tabletkę ze środy i czwartku, czyli 4-5 czwartkową wzięłam tego samego dnia o już stałej porze; 1 marzec (6 tabletka); 2 marzec (7 tabletka); 3 marzec (8 tabletka); 4 marzec - 9; 5 marzec - 10 (stosunek przerywany); 6 marzec - 11; 7 marzec - 12 (stosunek pełny); 8 marzec - 13. Tabletki do dzisiaj stosuję regularnie.

Dzisiaj, 13 dni po tym stosunku wykonałam test ciążowy - wyszedł negatywnie -brak ciąży. Mam trzy pytania. 1. Jak wysokie jest ryzyko ciąży? 2. Kiedy powinnam wykonać test, który będzie wiarygodny? Czytałam na Państwa forum, i szczerze mówiąc, termin jest podawany różnie i stąd moje zakłopotanie. 3. Chodzi o to, że tabletki przyjmuję wieczorem między godziną 20 a 22. Więc gdybym teoretycznie przyjęła tabletkę o godzinie 19, a wzięła tę zapomnianą tabletkę o godzinie 9, bo tak wzięłam, mija 13 godzin. Czy to już duże zagrożenie?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! 1. Co do ryzyka ciąży to wydaje mi się, że nie jest ono duże. Jak Pani wie, do 12 godzin od pominięcia nie ma większego zagrożenia, powyżej jest już pewne ryzyko. U Pani jest to jakby na granicy. Pewne zagrożenie wynika z tego, że był to pierwszy tydzień stosowania, kiedy to zagrożenie jest największe w przypadku pominięcia tabletki. Mimo wszystko nie wydaje mi się, aby w tym konkretnym przypadku istniało duże ryzyko (dodatkowo przemawia za tym ujemny wynik testu ciążowego 13 dni po stosunku).

2. Co do terminu wykonania wiarygodnego testu, to obecne testy ciążowe wykrywają ciążę już 10-14 dni po zapłodnieniu. Dla pewności zwykle zaleca się wykonywanie testów dopiero w terminie spodziewanej miesiączki, jeśli się ona nie pojawi. W przypadku stosowania tabletek powinno się go wykonać wtedy, kiedy nie wystąpi krwawienie z odstawienia. 3. Analogicznie do pytania 1. jest to już pewne zagrożenie (umowna granica 12 godzin), ale nie wydaje mi się, żeby było ono duże. Pozdrawiam!