Zapomniałam wziąć tabletkę. Brać następne opakowanie czy zrobić przerwę?

Witam! mam 23 lata, od dwóch lat biorę tabletki antykoncepcyjne C***. Od samego początku przyjmuję je o godz. 16.00, zawsze zaczynam brać w piątek, a kończę w czwartek. Niekiedy biorę je niezgodnie z zaznaczonymi na blistrze dniami tygodnia (są to tabletki jednofazowe). W sobotę wieczorem zorientowałam się, że w piątek o godz. 16.00  wzięłam tabletkę, mimo że ostatnią powinnam zażyć w czwartek, co oznacza, że kiedyś musiałam jedną pominąć, skoro została mi na piątek :/ Moje pytanie brzmi - czy ryzyko zajścia w ciążę jest duże? Dodam, że zawsze z chłopakiem stosujemy prezerwatywę. I co mam zrobić z przyjmowaniem tabletek z nowego opakowania - mam zacząć normalnie od piątku? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Ryzyko zapłodnienia różni się w zależności od tygodnia, w którym doszło do pominięcia tabletki. Największe jest w pierwszym tygodniu, nieco mniejsze w trzecim, a najmniejsze w drugim. Proponuję nie robić przerwy, ale od razu rozpocząć nowe opakowanie (zmniejszy to ewentualne ryzyko pominięcia tabletki w 3. tygodniu) oraz zrobić test ciążowy po co najmniej 10 dniach od ostatniego stosunku.