Zapomniana pierwsza tabletka w pierwszym tygodniu

Dzień dobry, nurtuje mnie nastepujące pytanie. Tabletki antykoncepcyjne biorę ponad rok. Pierwszą tabletkę kolejnego opakowania powinnam zażyć w piątek. Zapominiałam i wzięłam 2 tabletki w sobotę. Niestety, w czwartek poprzedzający "zapomniany" piątek współżyłam z mężem. Czy ryzyko zajścia w ciążę jest w tym przypadku wysokie? Po ilu dniach od stosunku mogę zrobić test ciążowy? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam! W przypadku pominięcia tabletki podczas pierwszego tygodnia cyklu istnieje ryzyko ciąży, o ile w tygodniu poprzedzającym tę pomyłkę miały miejsce stosunki płciowe. Nie potrafię podać Pani wartości liczbowej tego ryzyka, ale jest ono realne. Proszę wykonać test ciążowy za jakieś 2-3 tygodnie. Może go Pani powtórzyć po około 1-2 tygodniach - w przypadku wczesnej ciąży test może być fałszywie ujemny. Przez kolejnych 7 dni po pominięciu pigułki proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywa). Pozdrawiam!