Szanowna Pani,
często zdarza się tak, że nasze ciało odzwierciedla trudności, które nas spotykają, przykre doświadczenia, negatywne emocje, jakie przeżywamy. Pisze Pani o tym, iż ostatnio spotkało Panią kilka przykrych rzeczy. Często Pani o nich myśli, płacze Pani i stała się Pani bardziej wrażliwa. Pokazuje to, iż trudne doświadczenia są jakby "aktywne" nie tylko w Pani głowie, ale także w Pani sercu. Natłok takich nieprzyjemnych emocji i myśli, zwłaszcza jeśli nie ma ujścia na zewnątrz, gromadzi się w naszym ciele - w Pani wypadku są to zawroty głowy, mdłości, ścisk w przełyku na wysokości klatki piersiowej. Można to tłumaczyć następująco: natłok myśli symbolizowany jest przez zawroty głowy, natomiast natłok nieprzyjemnych emocji- poprzez ucisk w klatce piersiowej.
Dlaczego natomiast objawy pojawiają się w godzinach popołudniowych, a w pracy czuje się Pani dobrze? Być może jest tak, że praca pozwala Pani oderwać się od tych nieprzyjemnych myśli, skupić się na czymś innym, na chwilę zapomnieć o problemach?
Z tego właśnie powodu w Pani przypadku bardzo ważne jest zastanowienie się nad tym, co dzieje się w Pani głowie, co Pani czuje i -przede wszystkim- co Pani z tym robi? Jak radzi Pani sobie po tych trudnych, nieprzyjemnych doświadczeniach? Czy ma Pani wsparcie? Czy może się Pani komuś "wygadać"? Czy jest ktoś, kto Pani wysłucha, zadba o Pani potrzeby, pomoże w trudnych chwilach? Czy ma Pani komu się wypłakać jeśli Pani tego potrzebuje? Nie zawsze musi to być psycholog. Czasem wystarczy obecność osoby bliskiej, której Pani ufa, z którą Pani czuje się dobrze, bezpiecznie. To bardzo indywidualna kwestia, zależna od konkretnej sytuacji, potrzeb, zasobów i wsparcia danego człowieka.
Być może jest tak, że te trudne sytuacje sprawiły, iż jest Pani w chwilowym kryzysie. Potrzeba czasu na przeżycie takich doświadczeń. Proszę jednak pamiętać, że dobrze jest wsłuchać się w siebie i własne potrzeby- zwłaszcza w kryzysie! Bycie samemu z problemami, brak wsparcia czy też udawanie, że nic się nie stało, ucieczka od nieprzyjemnych myśli i emocji to najgorsze rozwiązanie. Odbija się to nie tylko na samopoczuciu psychicznym, ale także fizycznym ( o czym Pani napisała).
Zachęcam do przyjrzenia się sobie i swoim potrzebom.
Podobne objawy mogły pojawić się na tle emocjonalnym (nerwicowym). Zachęcam do spotkania z psychologiem i omówienia tych tematów, przepracowania emocji, podbudowania poczucia bezpieczeństwa, pewności siebie i wartości.
Witam serdecznie,
nasuwa się wiele pytań, które pomogłyby w zrozumieniu sytuacji, w jakiej się Pani znajduje.
Jakie przykre rzeczy Panią spotkały, o których często Pani myśli, a wynika, że w jakiś sposób łączy z obecnym Pani samopoczuciem? Pozostaje wrażenie, że to coś bardzo trudnego dla Pani, być może nawet do tego stopnia, że trudno o tym było Pani pisać.
Wynika, że bycie w pracy, w której przekierowuje Pani myśli na inne sprawy, ale także skupia się na działaniu, a nie przeżywaniu swoich emocji, jest formą ulgi i uspokojenia. Taka forma odcięcia się od przykrych emocji, które Pani doświadcza po pracy.
Proszę pomyśleć o konsultacji z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Katarzyna Włoch
-------------------------
ZAPRASZAM NA
http://charakterownia.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Silne bóle głowy, zawroty, ból w klatce piersiowej, ściskanie w przełyku i mdłości u 24-latki – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jak radzić sobie z wydarzeniami z przeszłości? – odpowiada Mgr Aneta Dom
- Depresja po rozstaniu z partnerem – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zawroty głowy i mdłości u 29-latki – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Zmęczenie, zawroty głowy, poranne mdłości i długie miesiączki – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Atak dreszczy, zawrotów głowy, mdłości i drętwienia kończyn – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Bóle głowy, brak apetytu i zawroty po kłótni z partnerem – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Załamanie, płaczliwość i zawroty głowy podczas przerwy w psychoterapii – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak radzić sobie z nadmierną płaczliwością i nerwowością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Mdłości, zawroty głowy i nadpotliwość podczas jazdy – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
artykuły
„Nie daje rady…" To kryzys?
Podstępny kryzys psychiczny potrafi zjawić się nie
Wywołuje ją stres lub silne emocje. Objawy nerwicy żołądka mogą przypominać zatrucie pokarmowe
Ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia są to nie
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy