Zbyt wcześnie wzięłam pierwszą tabletkę. Co teraz?

Witam, w tym miesiącu miałam zacząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Cykle mam nieregularne i w momencie pojawienia się plamienia wzięłam pierwszą tabletkę. Niestety mija już 3 dzień i nadal nie mam miesiączki tylko plamienie a raczej brudzenie (lekko brązowe). Wcześniej współżyłam z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Dziś zrobiłam test ciążowy i był negatywny. Czy mogę być spokojna, że nie jestem w ciąży? Czy powinnam dalej brać tabletki? I czy zbyt wczesne zażycie tabletek może spowodować, że miesiączka nie wystąpi? Mam bóle w podbrzuszu... Szyjka macicy (moim zdaniem) jest otwarta. Wydaje mi się również, że nie mam podwyższonej temperatury. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeżeli test ciążowy wykonany był co najmniej w 14 dni od ostatniego ryzykownego stosunku, to wynik należy przyjąć za wiarygodny.
Tabletki najlepiej przyjąć w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli rozpoczęła Pani opakowanie wcześniej, proszę nie przerywać ich przyjmowania, tylko dokończyć dany blister. Miesiączka powinna wystąpić normalnie w trakcie przerwy.

Trudno jest jednak przewidzieć, czy plamienie ustapiło ze względu na przyjmowanie tabletek, czy samoistnie, a zatem czy można to traktować jako okres o zmienionym charakterze czy nie. Dla całkowitej pewności, proponowałabym jednak stosować dodatkowe metody zabezpieczenia w trakcie tego cyklu.

Pozdrawiam