Zbyt wcześnie zaaplikowana tabletka. Stężenie hormonów oraz plamienie - czy ma wpływ na skuteczność antykoncepcji?

Witam. Biorę już od 2 lat tabletki antykoncepcyjne (mam 20 lat). Dodatkowa informacja: obecnie jeszcze jestem w trakcie leczenia przeciwgrzybiczego. Najważniejszy problem: W tym miesiącu przez nieuwagę wzięłam pierwszą tabletkę z opakowania o jeden dzień wcześniej niż zwykle. Nie zrobiłam więc tej 7-dniowej, lecz 6-dniową przerwę (zamiast we wtorek  wzięłam tabletkę w poniedziałek - jeszcze z zapasowej paczki, w której miałam jedną tabletkę, bo nie miałam jeszcze nowej - mam więc o jedną tabletkę więcej) Co w takim razie zrobić? Skończyć opakowanie jak zwykle, czyli w poniedziałek  o jedną tabletkę więcej, czy w niedzielę, żeby było dalej 21 tabletek? Można w ten sposób przesunąć branie tabletek? Jak wygląda kwestia zabezpieczenia w takiej sytuacji, zarówno w tym jak i w następnym miesiącu (obecnie dopiero zaczęłam opakowanie)? Również prosiłabym o radę odnośnie doboru tabletek. Od 3 miesięcy mam plamienia w czasie brania tabletek. Ginekolog mówił o zbyt małym stężeniu hormonów, również, że mogę, ale nie muszę zmieniać tabletek, jeśli nie jest to zbyt uciążliwe dla mnie. Czy ma to wpływ na skuteczność tabletek w antykoncepcji, czy jest tylko faktycznie taką reakcją organizmu? Dziękuję. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Działanie antykoncepcyjne tabletek jest zachowane i nie musi Pani stosować dodatkowej antykoncepcji. Dla działania antykoncepcyjnego nie ma większego znaczenia, czy weźmie Pani 21 czy 22 tabletki. Myślę, że w Pani sytuacji lepiej będzie, jeśli zażyje Pani 22 tabletki i skończy opakowanie tego samego dnia tygodnia co zwykle - mniejsze prawdopodobieństwo, że się Pani w przyszłości pomyli. Z drugiej strony niedziela to koniec tygodnia, więc wygodnie jest kończyć opakowanie właśnie w ten dzień tygodnia i zaczynać nowe w poniedziałek za tydzień. Proszę zrobić, jak Pani wygodniej.

Krwawienia śródcykliczne są jednym z działań ubocznych tabletek antykoncepcyjnych i nie wpływają na skuteczność antykoncepcji. W przypadku dłuższego ich utrzymywania się należy skonsultować się z lekarzem, co też Pani uczyniła. Skoro lekarz wykluczył patologiczne źródło plamień, może Pani dalej stosować preparat, o ile nie są one dla Pani uciążliwe.

Pozdrawiam!