Zbyt wcześnie zaaplikowana tabletka. Stężenie hormonów oraz plamienie - czy ma wpływ na skuteczność antykoncepcji?

Witam. Biorę już od 2 lat tabletki antykoncepcyjne (mam 20 lat). Dodatkowa informacja: obecnie jeszcze jestem w trakcie leczenia przeciwgrzybiczego. Najważniejszy problem: W tym miesiącu przez nieuwagę wzięłam pierwszą tabletkę z opakowania o jeden dzień wcześniej niż zwykle. Nie zrobiłam więc tej 7-dniowej, lecz 6-dniową przerwę (zamiast we wtorek  wzięłam tabletkę w poniedziałek - jeszcze z zapasowej paczki, w której miałam jedną tabletkę, bo nie miałam jeszcze nowej - mam więc o jedną tabletkę więcej) Co w takim razie zrobić? Skończyć opakowanie jak zwykle, czyli w poniedziałek  o jedną tabletkę więcej, czy w niedzielę, żeby było dalej 21 tabletek? Można w ten sposób przesunąć branie tabletek? Jak wygląda kwestia zabezpieczenia w takiej sytuacji, zarówno w tym jak i w następnym miesiącu (obecnie dopiero zaczęłam opakowanie)? Również prosiłabym o radę odnośnie doboru tabletek. Od 3 miesięcy mam plamienia w czasie brania tabletek. Ginekolog mówił o zbyt małym stężeniu hormonów, również, że mogę, ale nie muszę zmieniać tabletek, jeśli nie jest to zbyt uciążliwe dla mnie. Czy ma to wpływ na skuteczność tabletek w antykoncepcji, czy jest tylko faktycznie taką reakcją organizmu? Dziękuję. Pozdrawiam.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Działanie antykoncepcyjne tabletek jest zachowane i nie musi Pani stosować dodatkowej antykoncepcji. Dla działania antykoncepcyjnego nie ma większego znaczenia, czy weźmie Pani 21 czy 22 tabletki. Myślę, że w Pani sytuacji lepiej będzie, jeśli zażyje Pani 22 tabletki i skończy opakowanie tego samego dnia tygodnia co zwykle - mniejsze prawdopodobieństwo, że się Pani w przyszłości pomyli. Z drugiej strony niedziela to koniec tygodnia, więc wygodnie jest kończyć opakowanie właśnie w ten dzień tygodnia i zaczynać nowe w poniedziałek za tydzień. Proszę zrobić, jak Pani wygodniej.

Krwawienia śródcykliczne są jednym z działań ubocznych tabletek antykoncepcyjnych i nie wpływają na skuteczność antykoncepcji. W przypadku dłuższego ich utrzymywania się należy skonsultować się z lekarzem, co też Pani uczyniła. Skoro lekarz wykluczył patologiczne źródło plamień, może Pani dalej stosować preparat, o ile nie są one dla Pani uciążliwe.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty