Zdiagnozowane IBS i Hashimoto

Choruje na hashimoto,nie biorę leków (tsh 1.5),mam zdiagnozowane również IBS. W szczegolnosci to drugie uniemozliwia mi normalne funkcjonowanie,wlasciwie nie wychodze z domu i odcielam się od ludzi ze wzgledu na uciazliwe dolegliwosci m.in. biegunki, glosne przelewanie w brzuchu. Czy to moze miec związek z glutenem? Lekarz mnie wysmial,slyszac to . Dodam, ze mam problemy ze schudnięciem mimo prowadzenia zdrowego trybu życia i regularnych ćwiczeń. Jak mogę sobie pomóc, by poprawić komfort życia.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

proszę zastosować dietę odpowiednią do postaci biegunkowej IBS, można ja zbilansować bez produktów zawierajacych gluten. Powinna być jednoczesnie niskokaloryczna tak aby Pani schudła - polecam wizytę u dietetyka.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Rola glutenu w diecie jest obecnie kontrowersyjna, aczkolwiek u części osób może on dawać między innymi objawy jelitowe - najlepiej wykonać testy w kierunku obecności celiakii. Najdokładniejsze będą genetyczne, ponieważ w standardowych testach może nie wyjśc nietolerancja glutenu. Lekarz z uwagi na IBS powinien Pani zaoferować leki, które są dość skuteczne w leczeniu tej przypadłości. Wskazana jest również odpowiednia dieta i w miarę możliwości unikanie stresu. Wiem, jest to bardzo trudne, ale ważne jest, abyśmy umieli zmienić nasze podejście do niektórych spraw. Wówczas łatwiej się żyje, a objawy choroby są mniej uciążliwe, a w niektórych przypadkach mogą zupełnie się wycofać.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz