Zdjęcie radiologiczne i zmiana w płucu

Jestem zaniepokojona wynikiem badań radiologicznych klatki piersiowej, wykonanych rutynowo przed planowaną operacją ginekologiczną. W opisie czytam: drobnoguzkowe zacienienie, rzutuje się na przedni odcinek IV żebra prawego oraz drobne, pasemkowate zacienienie w okolicy koniuszka serca. Po analizie kilku artykułów medycznych o chorobach płuc, nie ukrywam, że ogarnia mnie przerażenie. Proszę o pomoc i wskazanie drogi postępowania w celu uniknięcia błędów w aspekcie zdrowotnym bądź zaniedbania symptomów świadczących o poważnej chorobie. Anna

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu

Tomografia komputerowa 3D

Tomografia to badanie, które może posłużyć wykryciu schorzeń neurologicznych lub laryngologicznych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej w trójwymiarze.

Trudno mi konkretnie wyjaśnić wynik zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej bez szczegółowych informacji klinicznych na temat Pani zdrowia. Opis zdjęcia RTG nie wskazuje jednoznacznie czym jest znajdująca się zmiana w płucu prawym i lewym. Sugeruje zmiany guzowate, ale na jakim podłożu nie wiadomo (czy zapalnym, czy nowotworowym). A może to tylko jakiś artefakt (błąd obrazowania)? W takim wypadku zalecałbym celem pogłębienia diagnostyki wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej z kontrastem (konsultacja z pulmonologiem). O tym jednak wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty