Zdrowe nawyki żywieniowe przy odchudzaniu

Witam, mam pytanie odnośnie zdrowych nawyków żywieniowych, które pomogłyby mi schudnąć. Zazwyczaj jadam ok 4 posiłków dziennie z przerwami 3,5-godzinnymi jednak niekiedy chętnie pominęłabym jeden, a nawet dwa z posiłków, ponieważ nie odczuwam głodu. Czy mimo to powinnam zmusić się i coś przekąsić? Czy zjedzenie kolacji 5 godzin przed snem i następny posiłek rano, po 12 godzinach przerwy sprzyja utracie wagi? Jaki ma wpływ na zdrowie?

Witam Panią,

Najlepszym rozwiązaniem jest zjadać małe porcje ale często. Proponuję 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Nie powinna Pani pomijać posiłków i robić zbyt dużych przerw pomiędzy nimi. Nie sprzyja to odchudzaniu. Jeżeli jemy często nasz metabolizm przyspiesza, układ trawienny wciąż pracuje. Jeżeli zaś robimy duże przerwy przemiana materii zwalnia. Złym pomysłem jest również jedzenie kolacji 5h przed snem. Zaleca się około 2-3h. Dzień zaś należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania, zjadanego najlepiej do około godziny po przebudzeniu, im szybciej tym lepiej. Nie może Pani głodzić swego organizmu, w odchudzaniu nie o to chodzi. Należy jeść regularnie i dokonywać odpowiednich wyborów produktów spożywczych. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
Zachęcam również do aktywności fizycznej.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,
Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa każdej diety, zwłaszcza odchudzającej. Wprowadzenie zdrowego stylu życia i odpowiedniego modelu odżywiania się-na całe życie- to klucz, nie tylko do pozbycia się zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim- to jedyny sposób na uniknięcie efektu jo-jo.
Popełnia Pani podstawowy błąd wielu osób chcących zgubić kilka kilogramów- unikanie posiłków, zbyt długie przerwy między nimi i przede wszystkim ogromnie długa przerwa między ostatni posiłkiem a pierwszym następnego dnia.
Po pierwsze należy jeść 5 posiłków w ciągu dnia: 3 główne posiłki (I śniadanie, obiad, kolacja) oraz 2 mniejsze posiłki (II śniadanie, podwieczorek), wszystkie są tak samo ważne, dlatego nie należy ich pomijać.
Odstępy między wymienionymi posiłkami nie mogą być dłuższe niż 4 godziny, zaleca się aby spożywać posiłki co 3-4 godziny.
Najważniejszym posiłkiem jest okrzyknięte I Śniadanie- i słusznie, należy je spożyć do godziny od momentu obudzenia się.
Ostatni posiłek, czyli kolację, należy zjeść 2-3 godziny przed snem. Nijak ma się tu teoria o jedzeniu ostatniego posiłku o 18, jeśli ktoś idzie spać o 24. Robi Pani stanowczo za długie przerwy między posiłkami a głodówka, jaką Pani serwuje swojemu organizmowi na noc, kiedy jest to czas regeneracji- jest niedopuszczalna.
Nawet jeśli nie odczuwa Pani głodu- a przypuszczam że jest to zaburzone odczucie przy tak nieregularnym odżywaniu, powinna Pani coś zjeść (coś wartościowego odżywczo). W ten sposób organizm wróci do równowagi i sam będzie "domagał" się jedzenia o odpowiednich godzinach.
Nawiązując do Pani pytania o wpływie tak długich przerw na utratę wagi- jest on odwrotny. W ten sposób spowalnia Pani swoją przemianę materii i zaburza równowagę organizmu. Bardzo proszę spróbować powoli wprowadzić zmiany o których wspomniałam a z pewnością znormalizuje Pani swoją masę ciała-trwale.
Pozdrawiam, mgr Kopaniecka Beata

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska