Zgrubienie w okolicy nosa i nawracające obrzęki po podaniu kwasu hialuronowego w okolice wargowo-nosowe

Witam. W listopadzie 2014r miałam podany kwas hialurnowy w okolice wargowo nosowe oraz okolice oczu. Od tego czasu cały czas walczę z duzym zgrubieniem w okolicy nosa i nawracajacymi obrzękami. Lekarz przepisał mi antybiotyk, niestety nie pomaga. Co może być przyczyną takiego stanu? Wnioskuje, że podany preparat sie nie wchłonał i wywołał stan zapalny. Jak się go pozbyć?

Witam,

Proponuję wizytę u lekarza medycyny estetycznej w celu rozpuszczenia enzymatycznego powstałego depozyty kwasu hialuronowego. Trzeba będzie pogłębić wywiad o dodatkowe informacje: Czy skóra wokół jest zaczerwieniona i obrzęknięta? Czy gorączkuje Pani? A do tego przeprowadzić dokładne badanie. Proszę również przygotować informacje o preparacie jaki został podany i jego ilości.

Depozyty kwasu hialuronowego można rozpuścić enzymem- hialuronidazą. Zabieg może Pani wykonać w każdym dobrym gabinecie medycyny estetycznej.Oczywiście konieczna będzie wcześniejsza konsultacja celem dokładnej oceny zmiany.

Uważam, że powinno być wykonane badanie USG tkanki podskórnej, na podstawie, którego oconiony bedzie implant kwasu hialuronowego.
Trzeba przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy mamy do czynienia z infekcją (rozumiem, ze taka była diagnoza lekarza wykonującego zabieg, skoro otrzymała Pani antybiotyk), nieprawidłowo zdeponowanym kwasem (jaki preparat był podany) czy jeszcze inną sytuacją.
Być może będzie trzeba zdecydować się na zabiegi przyspieszajace degradację kwasu hialuronowego( jezeli infekcja, ziarniniak, biofilm- hialuronidaza, jezeli nieprawidłowo zdeponowany kwas- podgrzewanie np Pelleve)
Pozdrawiam
Ewa Rybicka