Zgrubienie w piersi po zażyciu tabletki awaryjnej: dlaczego nie znika?

Witam. Po zażyciu tabletki awaryjnej po stosunku wyczułam na piersi guza.  Poszłam z tym do lekarza i otrzymałam wynik USG: Piersi o utkaniu gruczołowym. W m-cu badalnego palpacyjnie zgrubienia, obszar o nieco obniżonej echogenności - zmiana o charakterze mastopatii. Zmian litych i torbielowatych nie stwierdzam. Pani doktor wytłumaczyła mi, że nie jest to nic groźnego, są to po prostu tak zbite gruczoły i że to powinno po dłuższym czasie się wchłonąć. Ja natomiast chciałam zapytać, czy nie ma czegoś, jakichś preparatów, żeli, tabletek, aby to wchłonęło się jak najszybciej. Mam to już 5 miesięcy i żadnej poprawy nie widać. Przed miesiączką, kiedy piersi nabrzmiewają, to również robi się większe, a później wraca do swoich rozmiarów. Czy w przyszłości może to się zmienić na coś groźnego? Czy mogę brać tabletki antykoncepcyjne? Pani doktor powiedziała, że mogę, ale będą trochę opóźniały wchłanianie się tego zgrubienia.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Mastopatia to stosunkowo często spotykana zmiana zwyrodnieniowa tkanki gruczołowej piersi. Etiologia występowania zmian bywa różnorodna, choć najczęściej występuje podłoże hormonalne. W Pani przypadku, gdy doszło do zastosowania tabletki awaryjnej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo powiązania tych sytuacji.

Mastopatia zwykle ma charakter niezłośliwy i nie budzi większego niepokoju. Konieczne jest jednak pozostawanie pod stałą opieką ginekologa.

O metodach naturalnego leczenia mastopatii przeczyta Pani w poniższym artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-mastopatia .

Antykoncepcja hormonalna faktycznie może wpływać na utrzymywanie się zmian w piersiach. Decyzja o jej stosowaniu należy już wyłącznie do Pani.

Pozdrawiam