Złamanie górnej piatki

Dzień dobry. Złamaniu uległa moja górna piątka. Stomatolog stwierdził, ze złamanie przebiega poniżej linii dziąsła, dlatego nie będzie możliwe dokonanie odbudowy zęba, tylko trzeba wstawić most lub implant. Ja z kolei zastanawiam się, co się może stać, jeśli pozostanę tylko przy usunięciu resztek zęba. Czy to prawda, że wskutek braku w uzębieniu pozostałe zęby mogą się poluzować, a w efekcie wypaść? Czy pozostawienie tego braku, gdy nie jest on widoczny, ma jakieś konsekwencje dla uzębienia?

Witam serdecznie,
Uzupełnianie braków zębowych jest bardzo istotne, z kilku powodów.
Po pierwsze, w miejscach, gdzie nie mamy zębów, stopniowo zaczyna nam zanikać kość, a razem z nią dziąsło. Może to doprowadzić do stopniowego odsłaniania sąsiadujących zębów, a co za tym idzie pogorszenia ich utrzymania i zwiększenia ryzyka ich utraty.

Po drugie, sąsiadujące zęby mogą się przechylać w stronę braku, czasami rozsuwać, co może prowadzić do nieprawidłowego zgryzu i wszystkim co z tym jest związane. Aby później przywrócić prawidłowy stan po takich przesunięciach zębów, konieczne jest leczenie ortodontyczne.

Po trzecie, brak oparcia w postaci zęba, spowoduje, że na pozostałe zęby będą wywierane większe siły przy nagryzaniu, co może wpływać na ich żywotność.

Po czwarte, jeśli któryś ząb nie ma kontaktu z przeciwległym zębem, to z czasem zacznie się wysuwać, a co za tym idzie nie tylko będzie powodować problemy zgryzowe, ale również będzie odsłaniać się jego korzeń, co może wywoływać nadwrażliwość i osłabiać utrzymanie zęba.

Pomijam oczywiste kwestie, jak estetykę, zaleganie resztek pokarmowych, czy dziwne uczucie przy jedzeniu, piciu, mówieniu związane z brakiem zęba.

Warto jeszcze raz przeanalizować rtg uszkodzonego zęba - może korzeń jest dobry i można w nim umieścić wkład lub włókno szklane i na tym osadzić koronę porcelanową.Nie ma takiego obowiązku jak uzupełnienie brakującego zęba - nie spowoduje to wypadania innych zębów.Zęby mogą migrować;sąsiednie poziomo,a przeciwstawne pionowo w kierunku brakującego zęba.Jest to proces długotrwały.