Pęknięty korzeń w zębie

Witam Stomatolog odbił mi celem ponownego zacementowania most, był na 4 i 6 u góry. Zszedł on z dwoma sztyftami. Po obejrzeniu pod mikroskopem dentysta stwierdził, że korzeń w jednym zębie jest pęknięty (nie widać tego na rtg) i trzeba go usunąć. Jakie jest ryzyko jeżeli nie usunę korzenia, a przymocuję stary most z powrotem np. na fleczer czy klej do protez? Jak długo mogę nosić taki most? Proszę o poradę, gdyż alternatywą są tylko drogie implanty ( nie rozważam opiłowania następnych zębów)

Witam, nie powinna Pani nosić już tego mostu.Pęknięty korzeń w zębie filarowym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może Pani w krótkim czasie zniszczyć drugi filar. Co prawda nie napisała Pani, którego zęba dotyczy pęknięcie 4 czy 6 ale i tak nie zmienia to zbytnio sytuacji.Niestety musi Pani zdecydować się albo na drugi most albo na implanty.
Pozdrawiam

Witaj,
Pęknięty korzeń to nie tylko zagrożenie dla drugiego zęba, ale również wrota dla bakterii to spowodowania infekcji wokół zęba. Infekcja może być przewlekła i niszczyć kość wokół zęba przez co ewentualne implantowanie moze nawet nie być możliwe- jesli nie bedzie kośi. Wykonanie mostu w przypadku utraty kości wokół obecnego zęba też będzie utrudnione, bo zapalenie kości może może rozprzestrzenić się do kości wokół korzeni zębów sąsiadujących i niekiedy uniemożliwić wykonanie nowego mostu. W grę wchodzi jeszcze proteza szkieletowa, która nie wymaga szlifowania zębów a jest zdecydowanie tansza niz implant. Zacementowanie mostu na pęknięty korzeń może zaostrzyć przewlekłe zapalenie i spowodować ropień. Nie zalecam cementowania mostu.
Życze powodzenia Aleksandra Bąk