Zmęczenie i szybkie bicie serca po wysiłku fizycznym, nadmierna potliwość - co robić?

Panie doktorze, latem tego roku trafiłam na SOR. Wynik ekg był dobry, jak i ciśnienie - jedyne co było złe, to za niski poziom potasu. Po uzupełnieniu go nieznacznie tj. 3,58, pani doktor stwierdziła, że taki poziom może być, jednak dalej biorę aspargin (obecnie około 5-6 tabletek na dobę). Robiłam także badania na cholesterol - jest lekko podwyższony, ldl wynosi 159. Wyniki morfologii są w normie, tak jak i mocz. Glukoza robiona w szpitalu, oczywiście nie na czczo, wynosiła 93. Byłam także u kardiologa - z oględzin prześwietlenia, zmierzenia tętna (zawsze książkowe, dobre) i ekg wszystko jest dobrze - stwierdziła, że przyczyną moich objawów nie jest serce. Podsunęła pomysł zrobienia badania hormonów u ginekologa. Być może jest to wina reumatyzmu (od pewnego czasu bolą mnie stawy łokciowe) lub winą jest depresja. Oto moje objawy: przy najmniejszym wysiłku fizycznym - typu ścielenie łóżka, krótkie podbiegnięcie do autobusu, wejście na 2 piętro w bloku, przeniesienie np. siatki z zakupami na ok. 300 m - czuję się ogromnie zmęczona, zaczyna mi szybko bić serce, zaczynam szybko oddychać, jakbym przebiegła kilka kilometrów. Dodam jeszcze, że wystąpiła nadmierna potliwość. Objawy wskazywałyby na zaburzenia tarczycowe, jednakże badanie tsh jest w normie. Nie wiem już gdzie udać się po pomoc, jakie badania wykonać - proszę o pomoc. Mam 36 lat, jestem kobietą, nie piję i nie palę, nawet kawy nie piję (zapomniałam dodać, że do października tego roku brałam tabletki antykoncepcyjne y********* - może to jest powód mojego złego samopoczucia?).

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Z opisu jaki Pani zamieściła wynika, że podstawowa diagnostyka w przypadku takich zaburzeń została wykonana. Niestety nie znaleziono przyczyny problemu. Oznacza to, że po pierwsze należy zastanowić się nad wykonaniem bardziej specjalistycznych badań diagnostycznych, a po drugie może warto również rozważyć psychogenną etiologię choroby. Powinna zatem skonsultować się Pani ze specjalistą kardiologiem. Powinien on bowiem zlecić takie badania jak ekg wysiłkowe, ECHO oraz Holter ekg i ciśnieniowy. Być może badania te umożliwią weryfikację problemu i następnie wdrożenie właściwego leczenia. Ponieważ przyczyną Pani objawów mogą być również zaburzenia endokrynologiczne, warto byłoby także poszerzyć panel badań hormonalnych.