Zmiana widoczna pomiędzy częścią gruczołową a nerwową przysadki

pyt do endrokrynologa rezonans-wnioski ZMIANA widoczna pomiedzy częścią grucołową a nerwową przysadki odpowiada najpewniej częsci pośredniej z nagromadzonym koloidem o wysokiej zawartości białka [podwyższony sygnał w obrazach t1 zależnych] w badaniach wczesniejszych mr przysadki i objętości wyrażnie zmieniła się i mogła być równiez wzięta jako obecnosc mikroguczolaka. czyli co jest guzek czy go nie ma?

WItam Panią,

Dobrze byłoby osobiście obejrzeć płytkę z badaniem. Z uwagi na opisywany charakter zmiany sugerowałbym oznaczenie hormonów przysadki: ACTH,LH, FSH, PRL, GH (IgF1), TSH (celem wykluczenia aktywności hormonalnej zmian). Warto również wykonać analizę moczu z oceną gęstości oraz ocenić u okulisty pole widzenia. Jeśli zmiana uległa zmianie na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy proponowałbym kontrolny rezonans najpóźniej za 3 mies.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz