Zmiany nastroju a choroby tarczycy

Witam. Mam 21 lat, jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycya a później chorobę Hashimoto. Przyjmuje leki.Bardzo często miewam poranki, które sprawiają, że nie mam sił i chęci na dalsze funkcjonowanie. Leżę w łóżku, bez powodu płacze i kumuluje się we mnie uczucie smutku. Po jakimś czasie czuję się lepiej, w ciągu dnia potrafię tryskać szczęściem, nad ranem dopada mnie taka niemiła sytuacja. Słyszałam, że przy chorobach tarczycy ma się wahania nastroju, ale jak z tym walczyć?

Witam,

Zachęcam, by porozmawiała Pani z lekarzem endokrynologiem, lekarzem psychiatrą oraz psychologiem/psychoterapeutą. Być może potraktowanie trudności bardziej całościowo pomoże oddzielić, co wynika z zaburzeń pracy tarczycy, a co ewentualnie mogłoby mieć tło psychologiczne i byłoby wskazaniem do psychoterapii. Bardziej całościowa diagnoza będzie pomocna w doborze odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Powinna Pani opisać problem swojemu lekarzowi, który wydaje leki. Dzięki temu będzie można pozbyć się również tych trudności.

Zaburzenia pracy tarczycy mogą mieć wpływ na psychikę. Warto omówić swoje dolegliwości z lekarzem endokrynologiem a następnie psychologiem. Często odpowiednie dobranie leków niweluje problem. Jeżeli okaże się on natury psychicznej, wtedy pomoże psycholog.

Pozdrawiam serdecznie