Żółty i cuchnący stolec u 2-latka a wina żywienia

Witam Zwracam się z prośbą o pomoc i zdiagnozowanie problemu 2letniego synka.... Otóż synek dwa/trzy razy dziennie oddaje stolec papkowaty, żółty wprost cuchnący. Zrobiliśmy badanie kału (nic złego nie wyszło) oraz badanie na pasożyty:wynik brak pasożytów. Zastanawiam się nad jego posiłkami...na śniadanie je kubek kaszy pełnoziarnistej na mleku modyfikowanym, na drugie śniadanie jogurt typu Fantasia,potem obiad,na podwieczorek owoc (banan,jabłka)oraz kolacje. Czy to może być wina żywienia?

Witam,

Żółty, cuchnący stolec może być objawem różnych chorób m.in.:
- zaburzenie wchłaniania tłuszczy, celiakia, choroby trzustki, zakażenie bakteryjne, wirusowe zapalenie wątroby, kamica żółciowa, upośledzenie wydzielania żółci itd.

Z punktu żywieniowego żółty stolec może pojawić się u osób spożywających duże ilości żółtych lub pomarańczowych produktów spożywczych zawierających karoteny. Jednak taki stan pojawia się chwilowo i szybko mija. Patrząc na jadłospis synka, nie widzę produktów z dużą ilością karotenów- więc wykluczyłabym to przypuszczenie.

Jeśli problem trwa dłuższy czas może oznaczać to, że nasz układ pokarmowy został zaatakowany przez jedną z powyższych bądź jeszcze inną chorobą, dlatego też proszę nie czekać i udać się do lekarza rodzinnego bądź bezpośrednio do gastrologa, który pokieruje synka na kompleksowe badania.

Pozdrawiam,
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl