Zrzucanie kilogramów po porodzie: jak sobie poradzić?

Witam, mam 35 lat, ważę 73 kg i mam 160 cm wzrostu. 4 miesiące temu urodziłam dziecko. Po 2 miesiącach przestałam karmić piersią, więc rozpoczęłam odchudzanie. Mam do zrzucenia około 16 kg, ponieważ bardzo chciałabym wrócić do wagi sprzed ciąży (57kg). Myślę, że coś robię źle, ponieważ przez 2 miesiące schudłam 6 kg, stosując dość rygorystyczną dietę: śniadanie - miseczka platków nisko kalorycznych z jogurtem naturalnym, po okolo 3 godzinach owoc, obiad nie zawsze ciepły posiłek, czasami znów płatki z jogurtem lub tost z szynką i serem, kolacja: kanapka lub owoc.

Jem do godziny 17-tej, piję około 2 kaw bez cukru z chudym mlekiem, 2 razy dziennie herbatę linea, wodę mineralną niegazowaną około 2 szklanek, przed spaniem zażywam krople wspomagające odchudzanie C******. Nie mam stałych godzin posiłków, ponieważ przy małym dziecku jest to nie możliwe w moim przypadku. Nie uprawiam żadnego sportu, ale zakupilam eucalipter i mam nadzieję, że dobrze wybrałam.

W mojej rodzinie wystepuje otyłość (większość mojej rodziny). Żeby ważyć 57 kg cały czas bylam na diecie podobnej do tej, którą stosuję teraz, ale pracowałam, więc miałam więcej ruchu (chociaż teraz na jego brak też nie narzekam) I dlatego sądzę, że chyba popełniam jakiś błąd w tym moim odchudzaniu, że tak pomalutku to idzie. Będę bardzo wdzięczna za każdą radę. Pozdrawiam.

Witam Panią,

myślę, że najlepsze efekty przyniosłoby Pani pozbywanie się zbędnych kg pod okiem specjalisty.

Odpowiadając na Pani pytanie o błędy, które Pani popełnia, to jest mi trudno jednoznacznie ocenić, ale wydaje mi się (z opisu jadłospisu), że je Pani zbyt ubogokaloryczną dietę. Jeżeli organizm długo otrzymuje niewystarczającą ilość pokarmu, przechodzi na tzw. tryb oszczędnościowy, czyli spala znacznie wolniej (spowolniona przemiana materii). Z tego co Pani pisze już przed urodzeniem dziecka Pani odżywianie było niewystarczające.

Aby przyspieszyć przemianę materii (spalanie) zaleca się przede wszystkim:
- zwiększenie aktywności fizycznej - zdaję sobie sprawę, że nie jest proste, aby przy małym dziecku regularnie chodzić na siłownię, ale proszę wkomponować więcej ruchu w Pani codzienność, np. więcej spacerów z wózkiem, dłuższych i o szybszym tempie. Oczywiście zachęcam też do wykorzystywania zakupionego sprzętu;
- uregulowanie godzin posiłków - i znów wiem, że to trudne, ale proszę spróbować. 5 posiłków dziennie, średnio co 3 godziny. Ostatni posiłek (lekki) na ok. 2-3 godziny przed snem;
- więcej naturalnych produktów zawierających błonnik - zamiast płatków niskokalorycznych - płatki owsiane plus otręby pszenne, zamiast gotowego chleba tostowego - chleb pełnoziarnisty, a takze więcej warzyw. Pani dieta jest bardzo uboga w warzywa;
- więcej białka

Dlatego jeszcze raz zachęcam do umówienia się z dietetykiem, który najpierw szczegółowo pozna Pani sytuację, a następnie napisze plan żywieniowy dopasowany do niej.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia