Czy grozi mi efekt jo-jo?

Witam, jestem 15 letnią dziewczyną o wzroście 172 cm i wadze 42 kg. Wiem że to strasznie mało i chcę przytyć. Ale jest "ale" jeszcze rok temu ważyłam ok 56 kg, źle się czułam więc trochę się odchudzałam. Tzn moje odchudzanie polegało na tym że nie jadłam tylko słodyczy (ograniczałam je) no i kolacji. Wszystko inne jadłam normalnie tak jak przed "odchudzaniem". W wakacje codziennie jeździłam na rowerze dla przyjemności po 2 h co spowodowało że znów schudłam. Po wakacjach moja waga znów spadła:( i teraz chcę przytyć. Jem wszystko z tygodnia na tydzień zwiększam ilość kalorii. I tu moje pytanie czy grozi mi efekt jo jo? I jak mam przytyć? Na początek chciałabym 4-5 kg

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Myślę, że najlepiej zrobisz udając się do dietetyka po indywidualną dietę, dzięki której przytyjesz, ale kontrolując ten proces oraz zapobiegając nadmiarowi kilogramów. Dodatkowo dietetyk nauczy Cię co masz robić w przyszłości aby nie dopuścić do powtórki takiej sytuacji. Z mojej strony mam za mało informacji, m.in. nie wiem jak się odżywiasz oraz jaki styl życia prowadzisz.

Mogę dodać, że dobrym sposobem na przybranie na masie ciała jest spożywanie zdrowych, bogatych w składniki odżywcze produktów np. ryb, nabiału półtłustego, orzechów, owoców, olejów roślinnych czy też mięsa chudego i drobiowego; a nie wysokokalorycznych, ale ubogich w jakiekolwiek wartości produktów typu fast-food, słodyczy czy słodzonych i/lub gazowanych napoi.

Warto abyś stopniowo zwiększała ilość spożywanych kilokalorii, tak aby nie dopuścić do efektu jojo. Nie gwarantuje jednak, że nie wystąpi, ponieważ przez nadmierne odchudzanie Twoja przemiana materii zmniejszyła swoje tempo.

Pozdrawiam.