Zwichnięcie stawu łokciowego a odpowiednie leczenie

witam, mam 32 lata i zwichnety staw lokciowy prawy. w badaniu po repozycji lokiec niestabilny - co to oznacza? czy juz zawsze bedzie niestabilny? ponadto uszkodzone MCL - wyczytalam ze to wiezadlo przysrodkowe poboczne. mam reke w szynie gipsowej na 3-4 tyg i skierowanie do ortopedy na dalsze leczenie? czy moja reke bedzie sprawna w pelni? czy po zdjeciu gipsu wystarczy rehabilitacja czy edzie konieczna operacja? co robic teraz kiedy mam unieruchomiony lokiec by wspomoc leczenie?

Dzień dobry Pani,

"niestabilny łokieć po repozycji" oznacza, że naturalne stabilizatory stawu są niewydolne, wskutek urazu doszło do uszkodzenia tkanek, które warunkują fizjologiczną ruchomość, nie oznacza to, że staw będzie zawsze niestabilny, MCL to kompleks więzadła pobocznego przyśrodkowego chroniący staw przed nadmiernym koślawieniem i zwykle goi się prawidłowo, a jego chirurgiczna naprawa nie jest konieczna do uzyskania stabilności stawu; postępowanie lecznicze zależy od rodzaju zwichnięcia i obecności urazów towarzyszących; wczesne podjęcie ostrożnych ruchów daje lepsze rezultaty niż długie unieruchomienie kończyny, longetę gipsową można niekiedy zastąpić ortezą stawu łokciowego z regulacją zakresu zgięcia i wyprostu; do tego dochodzi postępowanie wspomagające, rehabilitacyjne np. krioterapia, masaż wodny, ćwiczenia izometryczne i farmakologiczne - okłady z Altacetu, Reparilu, doraźnie leki p/bólowe i p/zapalne; sugeruję również uzupełniać niedobory witaminowe - polecam literaturę w tym temacie, proszę oznaczyć sobie poziom wit. D 25 (OH); powrót pełnej sprawności kończyny po takim urazie czasami nie jest do końca możliwy, rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka miesięcy (3 - 6); zdecydowanie wymaga Pani kontroli ortopedycznej po 7 - 10 dniach od urazu; unieruchomienie stawu łokciowego przez miesiąc bez innych działań leczniczych to zdecydowanie za długo.
Pozdrawiam