Ból stopy po ściągnięciu gipsu

Dzien dobry. Zmalałam kość V śródstopia gips lekki założony miałam 5 tygodni. trzy dni temu po sciagnieciu gipsu zaczeły sie problemy. Stopa cała boli lekarz prowadzacy kazał moczyc w szreym mydle i masowac ja ale nie powiedzial czy moge na nia staną teraz czy np za tydzien. Proszę poradic co mam teraz zrobic jakie cwiczenia i kiedy bede mogla na nia zaczać stawać. moze jakas fizykoterapia ale nie mam pojecia jaka. pozdrawiam.

Witam,
jeśli kość się prawidłowo zrosła, to należy zacząć rehabilitację. Proponuję ćwiczenia bierne z elementami rozciągania, ćwiczenia czynne zwiększające siłę mięśniową. Z fizykoterapii-krioterapia miejscowa, magnetoterapia i można także dołączyć jonoforezę z wapniem Ca 2+. Oczywiście wszystkie zabiegi pod okiem fizjoterapeuty.

Pozdrawiam

Joanna Pilarczyk Fizjoterapia

Jeśli jest pełny zrost kości to stopę można a nawet powinno się obciążać. Najlepiej zacząć stopniowo od przenoszenia części ciężaru ciała na tą nogę aż do maksymalnego obciążenia. Można wykonywać masaż małą piłeczką (tenisową/golfową/ z wypustkami) dociskając piłeczkę do podłogi bolącą stopą i rolując ją po całej podeszwowej stronie stopy. Jak najwięcej ruszać palcami i stawem skokowym. A dla zmniejszenia objawów bólowych i obrzęku polecam zimne okłady. W aptece mona kupić specjalne żelki lub z zamrażalnika wyciągnąć np woreczek z kostkami logu i przez szmatkę okładać stopę przez ok 5 min, 5 minut przerwy i znowu 5 minut okładu i tak 2-3 razy dziennie. Fizjoterapeuta na indywidualnym spotkaniu zapewne mógłby pokazać wiele ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz zaproponować techniki fizjoterapeutyczne, które pomogłyby szybciej wrócić Pani do sprawności.