Bóle brzucha i plamy na skórze u 19-latka

Witam, mój syn 19 lat jest po OZT. Ma prawidłowe USG, amylaza w normie. Poziom lipazy spadł do 150. Dzisiaj, po lekkim bólu brzucha powtórzył badania. Lipaza wynosi 183. Dostał też dziwne plamy na skórze. P potarciu swędzą. Od 2 miesięcy - na diecie nisko-tłuszczowej, nie pije, nie pali. Co może być przyczyną? Czy picie herbaty Yerba może mieć cokolwiek z tym wspólnego? Wizyta u lekarza przy wyniku lipazy 150 była uspokajająca. Nie rozumiem co może być przyczyną niewielkiego ale jednak wzrostu?

Pani sym powinien być pod opieką doświadczonego gastroenterologa. Oznaczanie lipazy i amylazy nie ma żadnego klinicznego znaczenia w takiej fazie choroby, w jakiej jest Pani syn. Oznaczanie tych enzymow przydatne jest wyłacznie do rozpoznania OZT w pierwszych godzinach po incydencie bólowym.