Co mam robić? Moja córka panicznie boi się pająków

Kasia ma 6 lat. Byliśmy nad morzem i jadaliśmy obiady w różnych restauracjach na dworze i był problem, bo moja córka zaczynała wrzeszczeć na widok pająka i pajęczyny - panikowała do tego stopnia, że musieliśmy opuścić restaurację. I tak jest w każdym miejscu - Kasia nic innego nie robi tylko rozgląda się pełna strachu czy nie ma tu pająka. Te jej lęki trwają już od pół roku.

Witam!

Pani córkama objawy fobii. Lęk przed pająkami jest bardzo powszechny i uważany jest za jeden z pierwotnych lęków, które miały chronić ludzi przed zagrożeniem związanym z ukąszeniem pająka. Podobnie jest z lękiem przed burzą czy lękiem przed wężami.

Warto udać się z córką do psychologa dziecięcego i sprawdzić, czy jej lęki nie są związane z rozwijającą się fobią. Może się okazać, że jej lęk spowodowany jest trudnym przeżyciem, np. została ugryziona przez pająka, usłyszała coś na ten temat lub widziała film o takiej tematyce. Praca z psychologiem powinna złagodzić lęki i pozwolić córce sprawnie funkcjonować w społeczeństwie.

Pozdrawiam