Co może powodować ten brak apetytu?

Dzień dobry, mam 20 lat i od 2 choruje na depresje, przyjmuje od nich leki dodatkowo doraźnie raz na jakiś czas lek nasenny na swoją bezsenność. Od 3 to cisienienmsm zbyt niskie a puls zbyt wysoki 107-117 Od 2-3 miesięcy nie mam apetytu, czasami wręcz jest to Jadłowstręt a czasami zwyczajny brak apetytu, nie odczuwam głodu lub jest on niewielki, potrafię nie jest 24 h, pije słodkie napojojr i kawy. Nie mogę jeść. Z wagi 47 kg doszłam do 42,3. Od tygodnia mam uczucie pieczenia przełyku. Co może bym spowodowane moimi objawami?

Dzień dobry,

Nie ulega żadnej wątpliwości, że silny stres może powodować brak apetytu. Jeżeli nie występują po posiłku objawy w postaci nudności, wymiotów, bólów brzucha, zaburzenia rytmu wypróżnień, gorączki lub stanów podgorączkowych, natomiast jedynie uczucie wczesnej sytości to takie uczucie należy prawdopodobnie do objawów dyspepsji czynnościowej, a dokładniej wraz z pełnością poposiłkową do zespołu zaburzeń poposiłkowych. Wspomniane choroby są zaburzeniami czynnościowymi, czyli takimi, w których nie stwierdza się żadnych zmian patologicznych w przewodzie pokarmowym, natomiast uciążliwe dolegliwości często mają podłoże psychosomatyczne. Ogólnie rzecz biorąc, wymienione schorzenia nie prowadzą do poważnych powikłań. Przyczyny, patogeneza i postępowanie w dyspepsji to zagadnienia trudne i wciąż słabo poznane. Wśród ich przyczyn wymienia się zaburzenia czynności ruchowej żołądka, wydzielania soku żołądkowego oraz czynniki psychosomatyczne (chroniczny stres, nerwica, depresja, czynniki emocjonalne). Warto także rozważyć wykonanie gastroskopii w celu wykluczenia organicznych przyczyn braku apetytu. Zwiększone wydzielanie kwasu solnego sprawia, że objętość treści żołądkowej w sprzyjających warunkach cofa się do przełyku, podrażnia błonę śluzową i wywołuje zgagę, czyli uczucie palenia i pieczenia w klatce piersiowej, niekiedy dochodzące aż do przełyku, o którym Pani wspomina na końcu swojej wypowiedzi.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424