Co oznacza opis USG sutka?

Witam. Mam 27 lat i bardzo bym prosiła o interpretację badania USG . W sutku lewym, obwodowo godz.3 na głębokości 5mm widoczna jest zmiana ogniskowa owalna 5x4,5x3mm hipoechogeniczna z pojedynczym sygnałem przepływu w zmianie. Obrusy zmiany są równe, jednak tuż przy niej widoczne są dwie bardzo drobne zmiany hipoechogeniczne po 2mm. W elastografii zmiana nie różnicuje się.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Jednakże bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania piersi. Diagnostyka USG jest najlepszym postępowaniem profilaktycznym w kierunku wielu chorób tych ważnych gruczołów.

Istotne jest jeszcze Pani aktualne samopoczucie, czy występują jakieś objawy, które mogłyby wskazywać na choroby piersi, jak ból, obrzęk, zaczerwienienie, czy wyciek wydzieliny z sutka.

Na podstawie samego przedstawionego opisu, można by stwierdzić, że wyodrębniono zmianę hipoechogeniczną. Oznaczać to może, że w obrazowaniu jest ona ciemniejsza niż otaczający obszar. Zazwyczaj mogą być to guzy lite lub torbiele o charakterze łagodnym lub złośliwym.

Najlepszym postępowaniem byłoby wykonanie biopsji danej zmiany, co da pełny i dokładny jej obraz. Jednakże o takich krokach powinien zadecydować wyłącznie lekarz. Zalecamy zatem Pani konsultację z lekarzem ginekologiem lub chirurgiem onkologiem, który po analizie dotychczasowego wyniku badania zdecyduje o dalszych czynnościach.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-usg-piersi

https://zdrowie.parenting.pl/profilaktyka-raka-piersi-badania-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.