Co oznacza ten wynik USG węzła chłonnego?

Dzień dobry dzisiaj wykonałam usg ślinianek w trakcie usg radiolog zauważył iż podżuchwowo po lewej stronie węzeł chłonny 10x9x5mm i po otrzymaniu wyniku dodał ze powinnam usg powtórzyć za jakieś 2-3 miesiące. Moje pytanie brzmi co to oznacza? Czy faktycznie owy wynik ma coś wspólnego z moim problemem z zatokami, jakie kolejne badania powinnam wykonać by poznać przyczyny. Chce zaznaczyć ze w rodzinie był przypadek chlonniaka. Jak można zinterpretować ów wynik usg?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badanie obrazowe ślinianek, uwzględniając przy tym węzły chłonne.

Uchwycony w badaniu powiększony węzeł podżuchwowy nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Może mieć on charakter odczynowy i być związany z przebytą infekcją wirusową lub bakteryjną.

Częste stany zapalne zatok również mogą mieć wpływ na powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza w okolicy żuchwy lub szyi.

Niezbędne mogłoby się okazać rozszerzenie diagnostyki o takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, oznaczenie poziomu prób wątrobowych oraz TSH.

Zalecamy jednak stacjonarną wizytę u lekarza internisty, który po analizie wyniku badania, jak i przeprowadzonego badania przedmiotowego i podmiotowego będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszone-wezly-chlonne-szyi-przyczyny-leczenie

https://parenting.pl/powiekszone-wezly-chlonne-swiadcza-o-chorobach-sprawdz-niepokojace-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.