Co oznacza to stwierdzenie w opisie USG jamy brzusznej?

Dzień dobry Miałem USG jamy brzusznej. Nerki prawidłowej wielkości , kora prawidłowej grubości i echogenicznosci , bez dech zastoju , bez uwapnionych złogów i uchwytnych zmian ogniskowych. Nerka lewa słabiej widoczna w zakresie bieguna górnego. Co oznacza że jest nie widoczny ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania obrazowe jamy brzusznej. To istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku rozpoznania wielu chorób układu pokarmowego oraz realna ocena funkcjonowania organizmu.

Na podstawie wskazanego opisu badania, można by stwierdzić, że prawdopodobnie obraz jamy brzusznej jest prawidłowy i nie powinno stwierdzić się większych odchyleń od ustalonych norm.

Problem z częściową lub znaczną widocznością nerki w obrazie USG to często występujący problem, a najczęściej dotyczy to lewej strony.

Zazwyczaj jest to spowodowane złą jakością sprzętu, zbyt małym doświadczeniem lekarza radiologa, nagromadzeniem się gazów w jelicie, a także nieprawidłowym ułożeniem pacjenta.

Czasami widoczność poprawia się przy zmianie pozycji osoby badanej na stojącą lub w położeniu na brzuchu.

W razie większych wątpliwości zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub radiologiem, którzy będą mogli zdecydować o ewentualnym powtórzeniu badania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-jamy-brzusznej

https://portal.abczdrowie.pl/czy-masz-zdrowe-nerki

https://portal.abczdrowie.pl/usg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.