Co oznaczają moje objawy?

Witam. Mam 19 lat i od sierpnia zaczęły się moje problemy ze zdrowiem. W sierpniu po wysiłku zaczynały boleć mnie mięśnie i czułam się bardzo zmęczona. We wrześniu dostałam ciśnienia, które wynosiło zazwyczaj ok. 145/ 98 i miałam wysoki puls, który wynosił powyżej 110. Wykonałam badania tarczycy i wyszły bardzo dobrze. Po miesiącu brania leków nie mam wysokiego ciśnienia. Kiedy miałam podwyższone ciśnienie bolały mnie mięśnie, kości, głowa. Dwa tygodnie temy przeszłam ostre zapalenie gardła i dostałam leki. Objawami choroby były również bóle mięśni, stawów i kości, które do tej pory nie przeszły. Poszłam do mojego lekarza rodzinnego, gdyż niepokojące jest to, że cały czas bolą mnie wszystkie mięśnie, kości i stawy. Czasami również zakłuje mnie pod pachami. Czy możliwe jest, by były to objawy reumatyzmu? Bardzo będę wdzięczna za pomoc.
19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane objawy rzeczywiście mogą sugerować chorobę z grupy chorób układowych, zwanych też chorobami tkanki łacznej oraz reumatycznymi. Nie chodzi tu o reumatyzm w rozumieniu powszechnym, który jak uważa wielu ludzi pojawia się z wiekiem. Jest to grupa chorób dająca m.in. podobne do opisanych objawy, dotycząca m.in. kości, stawów, ale również naczyń i innych narzadów. Nierzadko występują u młodych ludzi.

Warto rozważyć wizytę u reumatologa.

Pozdrawiam